KABASAKAL ‘’RAPOR, BALIK ÇİFTLİKLERİNİN LEHİNDE’’

0
37

MERSİN ÇEVRE VE DOĞA DERNEĞİ ÜYELERİ, BALIK ÇİFTLİKLERİ ÇED OLUMLU KARARINA İLİŞKİN AÇTIKLARI DAVA KAPSAMINDA ATANAN BİLİRKİŞİ DOÇ. DR. DENİZ AYAS’IN BALIK ÇİFTLİĞİ ŞİRKETLERİYLE YAKINLIĞI OLDUĞUNU BELİRTEREK, HAZIRLANACAK OLAN RAPORUN BALIK ÇİFTLİKLERİ LEHİNE GELİŞECEĞİNİ KAYDETTİ.

MERSİN ÇEVRE VE DOĞA DERNEĞİ ÜYELERİ, BALIK ÇİFTLİKLERİ ÇED OLUMLU KARARINA İLİŞKİN AÇTIKLARI DAVA KAPSAMINDA ATANAN BİLİRKİŞİ DOÇ. DR. DENİZ AYAS’IN BALIK ÇİFTLİĞİ ŞİRKETLERİYLE YAKINLIĞI OLDUĞUNU BELİRTEREK, HAZIRLANACAK OLAN RAPORUN BALIK ÇİFTLİKLERİ LEHİNE GELİŞECEĞİNİ KAYDETTİ. 

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED), balık çiftliklerine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararlarına karşı açtıkları davanın keşfinde bulunacak bilirkişilerden Doç Dr. Deniz Ayas’ın, dava açtıkları şirketlerle aynı dernekte çalıştığını aktardı. MERÇED üyeleri bu hususu göz önünde bulundurarak, hazırlanacak olan raporun tarafsızlığından ve bilimselliğinden şüphe duyduklarını kamuoyuyla paylaştı. 

 “BAĞIMSIZ DAYANAMAYACAK”

 MERÇED Başkanı Sabahat Aslan basın toplantısında yaptığı konuşmada, “MERÇED olarak dava açtık. Bu davaların yürüyebilmesi için bilirkişinin atanması gerekiyor. Atanan bilirkişilerden bir hocamızın, bağımsız olarak dayanamayacağını düşünerek, kamuoyuna bilgi aktarma zorunluluğunda kaldık” dedi. 

“DENETLEME KURULU ÜYESİ OLARAK 3 YIL GÖREV ALMIŞ”

Ardından MERÇED adına basın metnini okuyan Avukat Semra Kabasakal ise, ”Silifke, Aydıncık, Bozyazı, Anamur halkının, meslek odalarının STK’ların tüm itirazlarına rağmen Mersin sahilleri oldukça yakın deniz alanlarında 20 farklı firma tarafından, değişik bölgelerde kurulması planlanan balık çiftlikleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararlarına karşı Mersin İdare Mahkemesi’nde; ÇED olumlu kararlarının iptali ve yürütmenin durdurulması için derneğimiz MERÇED tarafından açılan davalarda mahkemece 4-5 12.2019 tarihlerinde kurulması planlanan alanlarda keşif yapılmasına karar verilmiştir. Ancak keşif için mahkeme tarafından resen atanan bilirkişilerden Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi  İşletme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Deniz Ayas dahili davalı şirketlerden Kılıç Deniz Ürünleri Üretim İhracat ve İthalat Şti. A.Ş ve Agromey Gıda ve Yem Sasn. Tic. A.Ş kurucusu olduğu Mersin Kültür Balıkçılığı Derneği’nin Denetleme Kurulu üyesi olarak 3 yıllığına görev almıştır. Bilahare istifa ettiği belirtilmiş ise de Kültür Balıkçılığını destekleyen açıklamaları basında yer almıştır. Dolayısıyla bu bilirkişinin hazırlayacağı raporun bilimsel olamayacağı ve balık çiftlikleri lehine olacağı aşikardır” ifadelerini kullandı. 

“REDDEDİLDİ”

 Kabasakal son olarak belirttiği aşağıda belirttiği şu hususlarla hazırlanacak olan raporun tarafsız ve bilimsel olamayacağını aktardı: “Zira HMUK’nun 272 ve 36. Maddeleri gereğince; bilirkişi seçilen doç. Dr. Deniz Ayas’ın: 1)Balık şirketlerinin kurduğu dernekte üye olması ve denetleme konularında yer alması bilahare istifa etmiş olsa dahi o derneklere yol göstermiş olması, 2)Balık çiftlikleri konusunda basında defalarca beyanat vermesi,  3) Tarafsızlığı konusunda şüpheyi gerektirecek önemli sebeplerin olması gerekçeleri ile itirazlarımız ve başka bir bilirkişi atanması konusunda mahkemeye sunduğumuz taleplerimiz reddedilmiştir.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here