MERSİN HAVA KİRLİLİĞİNDE İLK SIRALARDA

0
64

RAPORDA, MERSİN’DE 2017 YILINDA BİN 628 KİŞİNİN HAVA KİRLİLİĞİNE BAĞLI HASTALIKLAR NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİĞİ BELİRTİLDİ

Hava kirliliği açısından en kötü şehirler arasında yer alan Mersin’de, yalnızca 1 ölçüm istasyonunun verilerine bağlı kalınmasından dolayı sağlıklı veri elde edilmesinde eksik kalınacağını kaydeden Doç. Dr. Erkan Aktaş, sağlam veri elde edilmesi için ölçüm istasyonu sayısının arttırılması gerektiğini ve havadaki kirlilik oranlarını ölçüm görevinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne devredilmesinin  sağlıklı verilere ulaşılması konusunda daha doğru olabileceğini belirtti. 

 AKTAŞ: TEK İSTASYONUN VERİLERİ SAĞLIKLI DEĞİL

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun raporunda 2018’de Türkiye’deki 81 ilin 56’sı uluslararası standartlar açısından kirli hava soludu. Hava kalitesi en kötü şehirler olarak Kahramanmaraş, Iğdır ve Mersin gösterildi.

 Öte yandan ‘Kara Rapor’ adıyla yayımlanan raporda, Mersin’de 2017 yılında bin 628 kişinin hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.  Yine yapılan başka bir araştırmada, son üç yıldır hava kalitesinde hiçbir iyileşme olmayan ve havası hep kirli şehirler olarak da Bursa, Sakarya, Afyon, Denizli, Manisa, Muğla, Burdur, Ankara, Osmaniye, Niğde, Çorum, Mersin, Mardin, Kahramanmaraş, Erzincan ve Sivas olduğu açıklandı.

Mersin’de hava kirliliği konusunda veri sunan yalnızca 1 ölçüm istasyonunun olmasından ötürü elde edilecek verilerin pek sağlıklı olamayacağına değinen Çevre ekonomisi alanında çalışan, Mezitli Kent Konseyi eski Başkanı Akademisyen Doç. Dr. Erkan Aktaş, ölçüm istasyonu sayılarının arttırılması gerektiğini ifade etti. Aktaş, istasyon sayıları arttırılmadan hava kirliliği konusunda sağlam veri elde edilemeyeceğini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here