YENİŞEHİR SOKAK FESTİVALİYLE RENKLENDİ

0
41

SOKAK MÜZİSYENLERİ KUSHİMOTO SOKAĞI BOYUNCA BELİRLENEN NOKTALARINDA MÜZİKLERİ İCRA EDERKEN DANS GRUPLARI VE PANDOMİM SANATÇILARI BİRBİRİNDEN RENKLİ KOSTÜMLERİYLE, NEŞELİ MÜZİKLERİYLE SOKAKTA YÜRÜYÜŞ YAPTI.

-Yenişehir Belediyesi ile Mersin Rotary Kulübü’nün düzenlediği 2. Mersin Kushimoto Sokak Sanatçıları Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Sanatçılar resimden müziğe, seramikten pandomime kadar birçok alanda yeteneklerini sergiledi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, festivali gelecek yıl daha geniş katılımla yapacaklarını söyledi. Festivale konuk olan ünlü mizah yazarı Gani Müjde ise, “Etrafımızda tatsız şeyler oluyor. Mersin ve Yenişehir, bu tatsızlığın ortasında çiçek gibi açmış” ifadelerini kullandı.

 Yenişehir Belediyesi ile Mersin Rotary Kulübü’nün düzenlediği 2. Mersin Kushimoto Sokak Sanatçıları Festivali, her yaş ve her kesimden yurttaşların ilgiyle izlediği bir karnaval havasında geçti.

Festival için Kushimato Sokağı araç trafiğine kapatıldı ve sokak boyunca kurulan çadırlara ressamlar, karikatürcüler, seramikçiler, el yapımı oyuncakçılar yerleşti. Ev işi yemek ve tatlı yapan, hediyelik eşya tasarlayan kadınlar da çadırlarda kurulan stantlarda yerini aldı.

Sokak müzisyenleri Kushimoto Sokağı boyunca belirlenen noktalarında müzikleri icra ederken dans grupları ve pandomim sanatçıları birbirinden renkli kostümleriyle, neşeli müzikleriyle sokakta yürüyüş yaptı.

Festivalin açılışında Mersin Büyükşehir Belediye Bandosu mini bir konser verdi. Bandonun İzmir Marşı’nı çalması sırasında festival sokağını dolduran yüzlerce yurttaş hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söyledi.

 ‘GELECEK YIL DAHA GENİŞ KAPSAMLI OLACAK’

 Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, festivalin açılışında yaptığı konuşmada,  göreve gelmeden önce  6 temel ilke belirlediklerini,  bunlardan birincisinin hareket olduğunu hatırlattı.

Başkan Abdullah Özyiğit,  “Sokaklarda olacağız, hareket halinde olacağız. Onun için festivaller, yürüyüşler, müsabakalar, sokak aktiviteleri yapacağız dedik. Bunun örneklerini bugüne kadar gördük. Geçen yıl birincisi yapılan Sokak Sanatçıları Festivali de çok iyi bir iz bırakmıştı. Şimdi bunun ikincisi yapılıyor. Bu festival bir öncekine göre daha iyi olacak. Bir sonraki festival uluslararası boyuta taşıyacağımız, bir günden 2 güne çıkaracağımız bir etkinlik olabilir. Bu kente kim katkı sunuyorsa, kim emek veriyorsa, Yenişehir’le, Mersin’le ilgili kimin doğru bir projesi varsa onlara destek olacağız. Gelecek etkinliklerin bundan çok daha üst seviyede olması, uluslararası bir üne sahip olması için hep birlikte çaba sarf edeceğimize inanıyorum” dedi.

GANİ MÜJDE: MERSİN ÇİÇEK GİBİ AÇMIŞ

Mersin Kushimoto Sokak Sanatçıları Festivali’ne konuk olan ünlü mizah yazarı Gani Müjde de şunları söyledi: “Öncelikle benim için çok şaşırtıcı oldu. Bu kadar görkemli bir etkinlik beklemiyordum. Rotary Kulübü’ne, Yenişehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Barış dilinin hakim olduğu bir yer burası. Böyle bir etkinliği görmekten mutlu oldum. Umarım başka illerde de belediyelere örnek olur bu etkinlikler ve insanlar bir günlüğüne de olsa mutlu olur. Etrafımızda tatsız şeyler oluyor. Bu tatsızlığın ortasında çiçek gibi açmış bir yer burası. Mersin de öyle, Yenişehir de öyle. Bölgeye örnekler yerler buralar. Festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

 BAŞKAN SEÇER DE FESTİVAL ALANINI GEZDİ

 Açılış konuşmalarının ardından Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Rotary Kulüpleri 2430 Bölge Guvarnörü  Hakan Karaalioğlu ve yazar Gani Müjde ile birlikte festival alanını gezdi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan da festival sokağını ziyaret ederek Başkan Özyiğit ile birlikte stantları ziyaret etti.

2. Mersin Kushimoto Sokak Sanatçıları Festivali’ni sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar binlerce Mersinli gezdi. Festival, akşam saatlerinde sanatçıların ve gösteri gruplarının kortej yürüyüşüyle sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here