KOÇ ‘’AŞURENİN ÇEŞİDİ SEVGİNİN, HOŞGÖRÜNÜN SİMGESİDİR

0
55

‘’BAŞKAN KOÇ’’AŞURENİN ÇEŞİDİ BİRLİKTE YAŞAMANIN SEVGİNİN, HOŞGÖRÜNÜN SİMGESİDİR. BİZ BU FELSEFE İLE YETİŞTİĞİMİZ İÇİN TÜM İNSANLARI KARDEŞ BİLDİĞİMİZ İÇİN AŞUREMİZDE NERDE BİR HAKSIZLIK VARSA ONLARA ADIYORUZ. ‘’

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ MEZİTLİ ŞUBESİ AŞURE LOKMASI PAYLAŞIMI VE ŞEHİTLER SERDARI İMAM HÜSEYİN ANMA PROĞRAMI ÇERÇEVESİNDE, YAPIM AŞAMASINDAKİ CEMEVİ ALANINDA DÜZENLENEN AŞURE LOKMASI DAĞITILDI

BAŞKAN KOÇ’’AŞURENİN ÇEŞİDİ BİRLİKTE YAŞAMANIN SEVGİNİN, HOŞGÖRÜNÜN SİMGESİDİR.  BİZ BU FELSEFE İLE YETİŞTİĞİMİZ İÇİN TÜM İNSANLARI KARDEŞ BİLDİĞİMİZ İÇİN AŞUREMİZDE NERDE BİR HAKSIZLIK VARSA ONLARA ADIYORUZ. ‘’

Mezitli Cemevi İnşaat Alanı’nda düzenlenen Aşure  lokmasına  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Parti Meclisi Üyesi Fatma Güner,  CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç, Toroslar Cemevi Başkanı Hüseyin Değerli, Belediye İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Ali Sönmez, Akden,iz Basın Birliği Başkanı Haydar Coşkunfırat  ve  yöre dernekleri ve çok sayıda  davetliler  katıldı.

Birlik, beraberlik, dostluk ve sevgi aşı olan aşure lokması Alevi canlar ile birlikte paylaşıldı. Etkinlikte Dede Kazım Açıktepe tarafından çerağ uyandırılmasının ardından gülbengler okundu ve Toroslar Cemevi Semah Ekibi de semahlarını döndü.

Alevi kültür dernekleri mezitli şube Başkanı Ferdi Koç yaptığı konuşmada Aşure lokmamızı bu ülkede eşit yurttaşlık mücadelesini veren tüm halkımıza adıyoruz. Ve yine aşuremizi barış kardeşlik isteyen tüm canlarımıza adıyoruz. Kısacası demokrasi mücadelesinde başta Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları devrim şehitlerine adıyoruz. Bu ülkede göz yaşı döken evlatlarını kaybeden çöplerde ekmek toplayan onurlu insanlara adıyoruz.

Aşurenin çeşidi birlikte yaşamanın sevginin, hoşgörünün simgesidir.  Biz bu felsefe ile yetiştiğimiz için tüm insanları kardeş bildiğimiz için aşuremizde nerde bir haksızlık varsa onlara adıyoruz. Haksızın karşısında mazlumun yanında olmak günümüz türkiyesin de son derece önemlidir.

  İnsanlar nasıl yaşamak istiyorlarsa onlara fırsat verilmelidir. Biz alevilerin haklı talepleri demiyoruz haklarının verilmesi gerekiyor. İktidar alevilere haklarını vermez ise gün gelir Aleviler o haklarını yasal statü ile alırlar. Almasını da bilirler. Adaletin olmadığı bir ülkede       Hz. Hüseyin nin duruşu bizim temel duruşumuz olacaktır. Onun için haklı taleplerimizi bu ülkede dile getiren aleviler eğer haklarını almazlarsa bunun mücadele boyutlarını her kes bilmelidir. Biz demokrasiye inandığımız için ülkede kardeşliğimizin bozulmaması için suni kardeşlerimizin ve aydınlarımız bu işe el atmalıdır. Bizim aşureden kerbeledan anladığımız ise bu mücadele ruhudur.  Zalime teslim olmamaktır. Bu bizim inancımızdır. Bu inancımızı fazla sınamasınlar biz bu gün aşure yaptık. Sevgimiz katık kardeşliğimizi katık.  Aşuremiz ülkemize barış, kardeşlik hoşgörü, ve sevgi getirsin bu kadim topraklar üzerindeki kardeşliğimiz devam etsin dünyanın hangi köşesinde zulume uğramışlar varsa aşuremiz onlara barış getirsin

Mezitli Belediye  Başkanı Neşet Tarhan,  aşure lokmasında yaptığı konuşmada, bundan 1339 yıl önce, İslam tarihinin çok önemli bir olayı olan Kerbela’da bunlardan bir tanesi yaşandı. O günden bugüne insanlık tarihinde çok fazla bir şey değişmedi. Bugün de bu devam ediyor” başkan TarhanBizler, halkımıza zulüm yapan, onurumuza haklarımıza el uzatanlara, özgürlüğümüzü elimizden almak isteyen, adaleti yok etmek isteyenlere karşı her zaman eylem ve sözlerimizle karşı çıkmak durumundayızdedi.

SEÇER “DEVLETİN DİNİ OLMAZ”“BU KUTSAL YAPININ BİR AN ÖNCE BİTMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİZ” DEDİ

İnşaatı devam eden Mezitli Cemevi’ne Büyükşehir Belediyesi olarak gereken desteği vereceklerini dile getiren Seçer,  “İçinde bulunduğumuz ama şu anda inşaat halinde olan Mezitli Alevi Kültür Derneği’nin çabası ile yapılan, başta Mezitli Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu noktalara getirilmiş olan bu mabedin, bu kutsal yapının bir an önce bitmesi için elimizden gelen desteği bizler de Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak vereceğiz, veriyoruz da. Sadece Mezitli’de yapılan cem evi değil, birçok bölgede şu anda inşaatı devam eden, şu anda tadilatı devam eden, tekrar yeniden planlanan birçok yapı için Büyükşehir Belediyesi olarak bakışımız pozitif. Türkiye’de bir haksızlık yapılıyor. Devletin dini olmaz. Devlet bütün anlayışlara, bütün inanç gruplarına aynı mesafede olmalı. Bu ülkede herkes vatandaşlık vazifesini yerine getiriyor. Din, inanç bir yurttaşın Hakk’ıyla, Tanrı’sıyla, Allah’ıyla kendisi arasında olan bir meseledir. Devlet buna müdahale edemez. Eğer müdahale ediyorsa, bütün anlayışlara aynı derecede, aynı tesirde, aynı imkanı sağlayarak müdahale etmemelidir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here