ACISIYLA, TATLISIYLA(!) 2019

0
75

Geçtiğimiz koskoca bir yıla bakınca, 2019 yılında toplum olarak birçok şeyi acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. Yeni bir yıl, herkes için yeni umutlarla geliyor. Her yılın sonunda olduğu gibi bu yıl da Aralık ayıyla araladığımız yeni bir yılın kapısını 1 Ocak itibariyle kapatacağız. Peki, geride kalan değişim ve dönüşümlerle dolu bir yılda neler oldu?

2019 yılında öne çıkan bazı olaylar şöyle:

1 Ocak – İnternet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında oluşan yoğunluktan meydana gelebilecek sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulama olan Adil Kullanım Kotası (AKK) kaldırıldı.

1 Ocak – Plastik poşetler ücretli oldu.

1 Ocak – Konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri 3 ay uzatıldı.

5 Ocak – Tütün içeren sigara başta olmak üzere bazı tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 63’ten 67’ye çıkartıldı.

6 Ocak – İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunan 8 katlı apartman çöktü, 21 kişi hayatını kaybetti.

23 Ocak – Oyuncu Ayşen Gruda hayatını kaybetti.

28 Ocak – Ticaret Bakanlığı, meyve ve sebzelerdeki fiyat artışıyla ilgili denetimlerin kapsamını genişletti. 

1 Şubat – TÜİK verileri açıklandı. Türkiye’nin nüfusu, 1 milyon 193 bin 357 kişilik artışla 2018 sonunda 82 milyon 3 bin 882 kişiye ulaştı.

12 Şubat – İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde bir askeri helikopter düştü, kazada 4 asker şehit oldu.

11 Şubat – Meyve ve sebze fiyatlarındaki fiyat artışlarının önlenmesi için Türkiye’nin çeşitli illerinde tanzim satış uygulaması başladı. 

24 Şubat – TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Ak Parti Milletvekili Mustafa Şentop 336 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

25 Şubat – Türk Bilim insanları, Antarktika’da geçici bilim üssü kurdu.

12 Mart – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Boeing 737 MAX 8 ve Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşlarının, tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulduğunu bildirdi.

19 Mart – İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı, yapılan 100 milyon dolarlık yatırımla açıldı.

31 Mart – Türkiye sandık başına gitti, yerel seçimler gerçekleşti.

13 Nisan – İstanbul dışında Türkiye’de seçim sonuçları netleşti, mazbatalar verildi, yeni başkanlar göreve başladı ve üç yerde ise seçimlerin iptal edilerek yenilenmesine karar verildi. 

15 Nisan – TÜİK tarafından Ocak 2019’a ilişkin iş gücü verileri açıklandı. Türkiye’de işsizlik oranı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre 3,9 puan artarak yüzde 14,7’ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişilik artışla 4 milyon 668 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

6 Mayıs – 31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçim sonuçlarının İstanbul ili için iptaline ve İstanbul’da seçimin tekrarlanmasına karar verildi.

23 Haziran – İptal edilen İstanbul seçimi 23 Haziran’da yeniden yapıldı, Ekrem İmamoğlu İstanbul’un yeni belediye başkanı seçildi.

26 Haziran – Yeni askerlik sistemi yasası TBMM’de kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Askerlik süresini 6 aya indiren ve bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa 26 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12 Temmuz – Milli Savunma Bakanlığı, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin birinci grup malzemelerinin teslimatına başlandığını bildirdi.

18 Ağustos – Kırıkkale’de bir kafede Emine Bulut adında bir vatandaş, eski eşi Fedai Varan tarafından, lokantada kızının gözleri önünde bıçaklandı. Hastaneye kaldırılan ağır yaralı Bulut, hayatını kaybetti.

25 Eylül – İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya istinaden, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından eş zamanlı olarak ‘Dumansız Araç’ uygulamasına başlandı.

26 Eylül – İstanbul’da Silivri açıklarında 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

4 Ekim – Türkiye ekonomisinin 2020-2022 dönemi yol haritasının belirlendiği Yeni Ekonomi Programı (YEP) Resmi Gazete’de yayımlandı.

9 Ekim – Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı.  

17 Kasım – Oyuncu, Devlet Sanatçısı ve UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Yıldız Kenter hayatını kaybetti.

25 Kasım – Oyuncu Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisindeki Agah Beyoğlu rolündeki performansı nedeniyle Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazandı.

5 Aralık – Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinde düz ve standart paket uygulamasına geçildi.

13 Aralık – Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi adıyla bir siyasi parti kurdu.

22 Aralık – Ordu’da Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir, cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından kalbinden ve karnından bıçaklanarak öldürüldü.

27 Aralık – Türkiye’nin yerli otomobili TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) tanıtım toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi, yerli otomobilin SUV ve sedan modelleri tanıtıldı.

Bütün bu olanlardan sonra acısıyla ve “tatlısıyla” bir yıl geçirdik diyebiliyorsanız ne mutlu size. 

2020 yılının tüm dünyada sevgi, barış, sağlık ve huzur yılı olmasını diliyoruz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here