İran: Yüksek Temsilci Josep Borrell, Dışişleri Bakanı Javad Zarif ile bir telefon görüşmesi yaptı

0
51

Brüksel, 05/01/2020
Yüksek Temsilci Josep Borrell bu hafta sonu, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif ile Irak’taki son gelişmelerin, bölgede gerilimin azaltılmasına yönelik ihtiyacın ve JCPOA’nın (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) korunmasının taşıdığı önemin ele alındığı bir telefon görüşmesi yaptı.

General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi de dâhil olmak üzere, Irak’ta son dönemde artan şiddetli çatışmalardan duyduğu derin endişeyi ifade eden Josep Borrell ısrarla İran’ı itidalli davranmaya ve tüm bölgeye ve bölgede yaşayanlara zarar verecek olan gerilimi daha da arttıracak tepkiler konusunda dikkatli davranmaya çağırdı.  

Yüksek Temsilci, gerilimin azaltılması adına katkıda bulunmak için tam bir angajman teklifinde bulundu. Netice itibariyle ileriye dönük tek çözümün, bölgesel siyasi bir çözüm olduğunu ve AB’nin bu konuda destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Yaptıkları telefon görüşmesinde Yüksek Temsilci Borrell ve Bakan Zarif, küresel [ölçekte] nükleer [silahların] yayılmasının önlenmesi amaçlı mimarinin köşe taşı olmaya devam eden ve hem bölgenin hem de dünyanın güvenliği adına işlevselliğini sürdüren JCPOA’nın korunmasının taşıdığı önemi de ele aldılar. Yüksek Temsilci, koordinatör olarak üzerine düşen rolü eksiksiz bir şekilde yerine getirmek; anlaşmayı ve anlaşmanın tüm taraflarca eksiksiz bir şekilde uygulanmasını desteklemek üzere kalan katılımcıların birliğini korumak konusunda taşıdığı kararlılığı teyit etti. 

Josep Borrell bu hususlarda görüşmeleri sürdürmek üzere İran Dışişleri Bakanını Brüksel’e davet etti.

Dışişleri Bakanı Zarif ile yapılan bu görüşme, son dönemde meydana gelen gelişmeleri ele almak ve gerilimi azaltmak adına Cuma gününden bu yana Yüksek Temsilci Borrell’in bazı AB ve bölge ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla yaptığı telefon konuşmalarının bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here