MERSİNDE SEL FELAKETİ

0
98

Tarım alanlarında durum içler acısı,

Mersinde yaşanan sel felaketi her şeyi etkilediği gibi tarım alanlarını da olumsuz etkiledi. Yaklaşık olarak 5500-6000 hektarlık alanda üretimi yapılan örtü altı ürünleri sular altında kaldı. Biber ve Domates ürünlerinde hasatın başladığı dönemde böyle bir doğal afetin yaşanması üretimi olumsuz etkiledi. Bu durum sadece örtü altı üreticileri ile sınırlı değil şehrimizde tarımı yapılan bir çok ürünü oldukça kötü etkiledi. Bir çok olumsuz koşulla boğuşurken,  kredilerle ayakta kalmayan çalışan üreticiye bu doğal afetin büyük darbe vurduğu kesin. Özellikle de Akdeniz , Tarsus ve Erdemli bölgelerinde örtü altı üretim yapan üreticilerde. 

Mersin genelinde tarım teşkilatının yoğun uğraşları ile hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde de Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı , Mersinde yaşanan  doğal afetten dolayı tarım alanlarında meydana gelen zayiatı yerinde kontrol etti. Hafta sonu ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Mersinde olacak. Diğer taraftan da üreticiler yaşanan bu doğal afetten dolayı madur olduklarını borç affı talep ettiklerini söylediler. İlerleyen günlerde neler olacağını hep beraber göreceğiz. Milyonlarca liralık zarar var. Çiftçi kan ağlıyor. Çiftçinin sesini duyan olacak mı?

Çiftçi mağdur ve çaresiz, çiftçi çözüm istiyor. 

İsa Değirmenci

Önceki İçerikBEŞİKTAŞ’TA DEPREM! SERGEN YALÇIN GÖREVİ BIRAKTI
Sonraki İçerikYUSUF YAZICI: DAHA BAŞARILI SONUÇLAR ALACAĞIZ
İsa Değirmenci 1981 yılında Mersin Karacailyas’ta doğdu. İlköğretimini Karacailyas’ta tamamladıktan sonra sırasıyla 2000 yılında Mersin Tevfik Gür Lisesi’nden. 2005 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. 2007-2008 yıllarında Akdeniz Ziraat Enstitüsünde Gıda Kalite Kontrol, 2011-2013 yıllarında arasında Anadolu Üniversitesin ’de Tarım Eğitimi aldı. 2017 yılında Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Lisansüstü eğitimini tamamladı. 2005 yılından itibaren uluslararası firmaların tarım ve gıda alanında bir çok uluslararası projesinin danışmanlığını yürütmektedir.  Tarım ve Gıda ile ilgili birçok uluslararası standartta Baş Denetçi olarak çalışmaktadır.  Tarım alanında 2009 yılında yayınlanan Göksü Deltası ve İyi Tarım Uygulamaları isimli bir kitabı mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here