UNUTULMAYACAK BİR SEVDADIR MERSİN İDMAN YURDU

0
92

      1925’te kurulan, tarihinde büyük başarılar kazanmış ve 94  yıllık başarılarla dolu tarihinin ardından kaderine terk edilmiş, belki elde olmayan belki yanlış yapılan hamleler sonucunda kapanan MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ …  Arkasından isminde küçük değişiklikler yapılarak tekrardan canlandırmak için kurulan veya yine Şehrin başka bir kulübü ile yapılan anlaşmalar ile faaliyetine daha güçlü devam eden Mersin ilinin iki büyük spor kulübü olmuştur.

       Ne oldu da  MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ yalnız bırakılarak kapatıldı?

      Burada şahıs yada isimleri kaleme almadan sadece Mersin ilinin gelmiş geçmiş, dünün, bugünün, yarının tek büyük spor kulübü olarak anılacak olan MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’Nİ  yazmak istiyorum.

Reşit Galip Bey (Eski Maarif vekili), Hakkı Cemal ÜÇER, Edip BURAN ve ismini sayamadığım kulübe başkanlık etmiş MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’NİN  çıkarlarını düşünerek hizmet eden gönüllüler… Bunların yanında bir de kulübün çıkarlarından çok kendi çıkarlarını ön planda tutan , MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’NİN  büyük adını kendine reklam aracı olarak gören, siyasi emelleri için üstünden propaganda yapan bürokratlar mı?  Büyük iş adamları mı?  keyfine  göre harcama yaptığı kısa vadede şampiyonluklar kazandırıp ama kulübü borçlandırarak kendi reklamlarını yapan yönetimler mi?  MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’NİN kapanmasına zemin hazırlayan işte  kendi çıkarlarını düşünen yönetimler olmuştur.  Baktığımız  zaman ne bu bürokratları ne de bu büyük iş adamlarını kulübün kapanma sürecinde Mersin ili içinde göremedik. Ya da Mersin’de idiler ama MERSİN İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ ile ilgilenecek zamanları yoktu. 

      Kuruluşundan itibaren 1949 yılına kadar bölge birinciliğini kimseye kaptırmayan Mersin İdman Yurdu, 1944 yılında Ankara’da yapılan Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü olma başarısı göstermiştir. 1963-64 sezonunda şampiyon olarak 2. Lig’e çıkan Mersin İdmanyurdu, 2. Lig’deki üçüncü senesinde profesyonel bir kadro oluşturarak şampiyon olmuş ve de ilk defa o yıl (1966–67) Lefter Küçükandonyadis öncülüğünde Türkiye 1. Ligi’ne çıkmıştır.   Kulüp, tarihinin ilk anlamlı kupası olan Başbakanlık Kupası’nı da aynı yıl Amatör Küme şampiyonu olan İzmir Denizgücü’nü 2–0 yenerek dönemin başbakanı Bülent Ecevit’ten almıştır. 1967 yılından itibaren aralıksız 7 yıl süreyle 1. Lig’de oynayan Mersin İdman Yurdu’nun bu dönemdeki en büyük başarısı 1969-70 sezonunu evinde oynadığı maçlarda mağlubiyet yüzü görmeden ligi 4. sırada bitirmesidir. Takım 1973-74 sezonunda 2. Lig’e düşmüş, 1975-76 sezonunda ise tekrar yükseldiği 1. Lig’de toplam 11 sezon boyunca mücadele etmiştir. Mersin İdman Yurdu, 1982-83 sezonunda evinde oynadığı 17 maçta kalesinde sadece 1 gol görerek bir sezonda kendi evinde en az gol yiyen takım olmuştur. Kulübün tarihindeki en büyük başarılarından biri de Türkiye’yi Kupa Galipleri Kupası’nda temsil etmiş olmasıdır. 1982-83 yılında Türkiye Kupası finalde Fenerbahçe’ye elenerek kupayı alamamasına rağmen, Fenerbahçe’nin aynı yıl şampiyon olması ile Avrupa kupalarında mücadele hakkı kazanmıştır. Eleme maçında Spartak Varna takımına Mersin’de 0-0 ve deplasmanda 0-1’lik skorlarla elenen Mersin İdman Yurdu, o tarihten sonra düştüğü  2. Ligde 29 sene mücadele etmiştir. Süper lige tekrar çıktıktan  sonra siyasiler ve iş adamları Büyük Çınarı amacının dışında sportif  başarıdan çok kendi başarıları için bir araç görmeleri sonucunda, 94 yıllık tarihinde 15 sene Süper Lig’de mücadele eden köklü kulüp ne yazık ki   son maçına 28 Nisan 2019 Pazar günü Mersin Stadyumu’nda Erdemli Belediyespor ile oynamış. Son kez taraftarı ile buluşmuş ve  asırlık çınar Türkiye liglerine veda etmiştir.

     Umarım Mersinliler olarak, bizler bu kaybettiğimiz asırlık çınarın ne kadar değerli olduğunu anlar ve Mersin İdman Yurdu’na yaptığımız yanlışları ve hataları tekrarlamayız. Bundan sonra spor kulüplerimize sporcularımıza sahip çıkarız. 

Önceki İçerikDIŞİŞLERİ’NDEN AB KARARLARINA TEPKİ: BEKLENEN ADIMLARI İÇERMEKTEN UZAK
Sonraki İçerikFORMULA 1 YENİDEN İSTANBUL’DA
1980 Mersin Doğumluyum. Ortaokul ve Lise öğrenimimi Tevfik Sırrı Gür Lisesinde tamamladım. 2001 Yılı Harran Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Üniversite yılları ve daha sonrasında 2007 yılına kadar futbol hakemliği yaptım.  1986 Yılında Aktif olarak spor yaşantıma Cimnastik sporu ile başladım ve bu branşta uzun yıllar sporcu olarak müsabakalara katıldım. Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra Cimnastik Antrenörü ve Beden Eğitimi Öğretmeni olarak Mersin ilinde bir çok kulüp ve okulda çalıştım. Şuanda Gençlik ve Spor il Müdürlüğü Antrenörü olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here