DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,42
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 19°C
Çok Bulutlu
Mersin
19°C
Çok Bulutlu
Pts 18°C
Sal 18°C
Çar 21°C
Per 21°C

PROF.DR. AYTUĞ ATICI CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI 24-26.DÖNEM CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ’NİN BASIN AÇIKLAMASI

PROF.DR. AYTUĞ ATICI CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI 24-26.DÖNEM CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ’NİN BASIN AÇIKLAMASI
27.02.2020
289
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasi şölenine dönüşeceğine inandığım 37. Olağan Kurultayı’na hazırlanıyor. CHP Kurultayları Genel Başkan ve Parti Meclisi Üyeleri seçiminin yanı sıra partinin ve ülkenin sorunlarına çözüm arandığı; geçmişin muhasebesinin yapılarak, geleceğin inşa edilmeye çalışıldığı önemli bir buluşmadır.

Türkiye’nin en eski ve köklü partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, kurtuluşta ve kuruluşta üstlendiği görevi bugün ülkemizin demokrasiye ulaşmasında da üstlenmelidir. Türkiye’yi tam demokrasiye taşıyacak olan Cumhuriyet Halk Partisi öncelikle kendi içerisinde demokrasi anlayışını daha da üst düzeylere taşımalı, diğer partilere örnek olmalı ve Türkiye’yi uluslararası düzeyde layık olduğu konuma taşımalıdır.

YEPYENİ BİR ÖYKÜ YAZMALIYIZ

Partimizde karar mekanizmalarının tabandan tavana doğru işlediği, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri ve değerlerinden ödün vermeden, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, günün değişen koşullarına göre yeniliklerin yapıldığı yepyeni bir öyküyü Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş her bir birey ile birlikte yazmalıyız.

Yeni yazacağımız bu öykü; buram buram demokrasi kokmalı, özgürlük ve eşitlik melodileriyle bezenmeli, her satırında adalet duygusunu hissettirmeli, partililerin dayanışma içinde olmasını sağlamalı, sosyal demokrasiye uygun davranışların gelenek haline gelmesine zemin hazırlamalı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün felsefesine sıkı sıkıya bağlı olmalıdır. Bu yeni öyküde kadın aklı ve emeği hissedilmeli, en önemlisi gençliğe ve geleceğe güven duyulmalıdır.

CHP’DE REFORM HAREKETİ

Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan veya sadece oy vererek destek olan dostlarımızın partimizde reform niteliğinde ciddi değişiklikler istediği, hatta bu isteği yüksek sesle haykırdığı hepimiz tarafından duyulmaktadır.

Üyelerimizin ve oydaşlarımızın değişim isteğinin Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) veya Parti Meclisi (PM) ile sınırlı olduğunu zannetmek büyük bir eksiklik olur.

Tabandaki değişim isteğinin Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim şekliyle yani parti tüzüğü ile ilgili olduğu, daha demokratik bir yönetim sistemi ve değerler dizisiyle evrensel sosyal demokrasiye ulaşma arzusu olduğu aşikârdır.

Parti içi demokrasiyi istenilen düzeye getirebilmek için bir dizi ciddi, samimi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişine yakışır reformlar yapılması gerekmektedir. Özgürlük, eşitlik, adalet ve dayanışma gibi evrensel sosyal demokrasi değerlerinin, toplumumuzun gelenek ve görenekleriyle harmanlanmasıyla yapacağımız reformlar gerçekçi, sürdürülebilir ve Türkiye’nin siyasi kültürüne örnek olabilecek nitelikte olacaktır.

Delegelerin, üyelerin tamamı tarafından seçimle belirlenmesi; tüm kademelerdeki parti yöneticilerinin çarşaf liste ile belirlenmesi, blok liste ile seçimlerin tamamen kaldırılması; milletvekili/belediye başkanı/meclis üyesi adaylarının bütün üyeler tarafından belirlenmesi; cinsiyet ve gençlik kotalarına uyulması ile başlatacağımız reformlar partimize rahat bir nefes aldıracak ve partililerimizin öz güvenini artıracaktır.

Bununla da yetinmeyerek ilçe ve il başkanları ve yöneticilerinin, hatta genel başkan ve genel merkez yöneticilerinin de tüm üyelerin katılımıyla belirlenebilmesi için alt yapı çalışmaları derhal başlatılacaktır.

Partimizin Cumhurbaşkanı adayı tüm üyelerin katılımıyla yapılacak olan ön seçimle belirlenecektir.

Genel veya yerel seçimlerde Parti’nin kendi adına aldığı oy oranı (doğrudan veya dolaylı ittifak olmadan), bir önceki genel veya yerel seçimlere göre aldığı oy oranından daha az ise ilgili il/ilçe başkanı ve yöneticilerinin istifa etmesi sağlanacaktır. Başarısızlık ülke genelinde ise Genel Başkan ve Parti Meclisi istifa edecektir.

ÖZGÜCÜYLE YÜKSELEN BİR CHP MÜMKÜN

Seçmenimiz kurtarıcı bir lider aramaktan öte kendi özünü iyileştirmeyi ve geliştirmeyi istemektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri, hayalleri ve gösterdiği hedefler benimsendikçe, içselleştirildikçe partimizi ve ülkemizi daha da iyi noktalara getirebilmek için başka bir kurtarıcıya ihtiyaç duyulmayacaktır.

CHP’nin öz gücü olan üyeleri, değerleri ve oydaşları ile yükselmesi ülkemizi yeniden yönetme onuruna sahip olması mümkündür. Öz gücü ile yükselen CHP’nin çok sayıda yeni oydaş kazanacağı açıktır.

Partimizin öz gücünün harekete geçirilmesi adına “Sokak Örgütlenmesi” modeliyle ülkemizdeki tüm sokaklar üyelerimizin desteğiyle öbek öbek örgütlenecektir. Bu çalışmayla birlikte standardize edilmiş, tüm yurtta uygulanabilen, iktidar amacına yönelik, ölçme ve

değerlendirmesi yapılabilen bir çalışma modeli ile seçmenle sadece seçim zamanında değil, sürekli olarak iletişim kurulması sağlanacaktır.

TÜRKİYE’DE REFORM HAREKETİ

Barışın, adaletin, kardeşliğin, özgürlüğün ve demokrasinin hâkim olduğu bir Türkiye’yi inşa etmek zor değildir. Basit siyasi çıkarlar için toplumun kutuplaştırılma yerine birlikte yaşama kültürünün geliştirilerek herkesin kazançlı çıkması mümkündür.

Ülkemizde yapılacak olan reformların ana amacı DEMOKRATİK, LÂİK VE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk ilkeleri doğrultusunda geliştirmek ve vatandaşlarının huzur ve refah içinde yaşamalarını sağlamaktır.

Adil ve bağımsız yargıdan, basın özgürlüğüne; milli eğitimden, ekonomiye; tarımdan, turizme; dış politikadan, sağlığa; çalışma yaşamından, kültür ve sanata; gençlik ve kadınlarla ilgili politikalardan, dezavantajlı grupların sorunlarına kadar yapacağımız reformlar kaynağını toplumsal uzlaşı ile hazırlanmış yeni ve demokratik bir Anayasa’dan alacaktır.

Bu reformların yaşama geçirilmesi güçlendirilmiş bir parlamenter sistemle mümkündür. Kuvvetler ayrılığının net bir şekilde kurgulandığı güçlendirilmiş parlamenter sistemin yaşama geçirilmesi için yoğun çalışmalar yapılacaktır.

Yukarıda kısaca anlattığım ve ekteki dosyada detaylarını ve yol haritasını sunduğum projeleri hayata geçirmek üzere 28-29 Mart 2020’de yapılacak olan Partimizin 37. Olağan Kurultayı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına aday adayı olduğumu açıklamaktan onur duyuyorum.

Düşünce ve duygularımı paylaşan bütün partililerimizi bu projelere destek olmak üzere birlikte mücadele etmeye davet ediyorum. Kurultay Delegelerimizin partimizde ve ülkemizde yapacağımız reformlara önce imzalarıyla sonra da oylarıyla katkı vermelerini diliyorum.

Saygılarımla…

Demokrasi, özgür kılar…

ahmetverde corona coronavirüs deprem DÜNYADANİLGİNÇHABERLER dünya dünyadanhaberler ekonomi elazığdepremi emresun gazete güncel gündem haber habercizgi hatay hatayhaber ilginçhaber internethaber KOMİKHABER korona koronavirüs koseyazısı makale merkel mersin mersinbelediye mersinhaber ortadoğu ortadoğuhaberleri politika saglık salgın siyaset sondakika sondakikahaber spor sporhaberleri suriye suriyeordusu tarsus teknoloji virüs ÇİN İLGİNÇHABERLER

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.