DOLAR 8,3730
EURO 10,1795
ALTIN 498,86
BIST 1.448
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 26°C
Çok Bulutlu
Mersin
26°C
Çok Bulutlu
Sal 26°C
Çar 26°C
Per 25°C
Cum 26°C

GENÇLİĞİMİZ NEREYE?

GENÇLİĞİMİZ NEREYE?

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’nin farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Gençliği Araştırması” raporunu yayınlamıştı (1). Ülkemizin geleceği gençlerimizin çok temel bazı alanlardaki görüşlerinin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bu nedenle bu yazıda sadece bu soruların neler olduğunu ve gençlerimizin nasıl cevaplar verdiğini paylaşmak istedim.

Sosyal Demokrasi Vakfı, Türkiye genelinde gerçekleştirdiği bu anket çalışmasında 12 ildeki 15-25 yaş aralığındaki gençlerin kendi konumları ve gelecekleri ile ilgili değerlendirmeleri ve algılarını inceledi. Araştırmada yaş, cinsiyet, oy verdikleri parti, sosyo-ekonomik statü ve bölge dağılımları kota olarak alındı.

Ele alınan temel konular veya sorular şunlar:

*Gençlerde istihdam ve ekonomik bağımsızlık oranı ne?

*Çok para kazanmanın, bilime ve sanata zaman ayırmanın, inancın ve özgürlüğün önemi ne düzeyde ?

*Yurtdışına gitme eğilimleri nedir ?

*Türkiye’de fırsat eşitliğine nasıl bakıyorlar ?

Rapora genel olarak bakıldığında gençlerin öncelikli sorunlarının eğitim ve istihdamda yer almamak, fırsat eşitsizliği ve güvencesizlik olduğu görülmektedir. Araştırmada gençlerin % 70’nin ekonomik anlamda ailelerinden bağımsız olmaması ülkemiz için önemli bir sosyo-ekonomik gerçekliktir. Dolayısıyla, gençlerin geleceğe daha güvenli bakması için onların iyi bir eğitim alarak istihdamda yer alması ve bu şekilde ekonomik bağımsızlıklarına kavuşması büyük önem taşımaktadır.

Gençlerin neleri önemsediğine bakıldığında ise en çok “özgürlüklerin” önplana çıktığı, beklenilenin aksine para kazanmanın daha alt sıralarda yer aldığı anlaşılmaktadır. Buna göre gençler neyi önemsiyor sorusunun cevapları şu şekildedir:

Düşüncelerini özgürce ifade edebilmek                                            % 68,3

Başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi                      % 52

Milli değerler                                                                                    % 49,8

Dini değerler                                                                                     % 45,7

Çok para kazanmak                                                                          % 37,5

Kültür ve sanata zaman ayırmak                                                      % 25

Bilime zaman ayırmak                                                                      % 21,3

Türkiye’nin belki de en temel sorunlarından birisi olan, tüm uyarılara ve çeşitli alanlarda yaşanan başarısızlıklara karşın süregiden adam/akraba kayırma, torpil, liyakatsizlik karşısında gençlerin cevabı da çok şey anlatmaktadır. Bu konuyla ilgili aşağıda belirtilen soru ve verilen cevaplar, kime oy vermiş olursa olsun gençlerin bakışını yansıtmaktadır. Gençlerin genel olarak % 79.3’ü yetenekli ve başarılı olsa da o gencin torpil olmadan iyi bir yere geleceğine inanmamaktadır ve partilere göre bu oran en düşük % 66.5 seviyesindedir.

Soru: Sizce yetenekli bir gencin başına aşağıdakilerden hangisinin gelmesi muhtemeldir ?

  1. O genç yetenekli olsa da arkası sağlam, torpili olan bir genç onun önüne geçer.
  2. Yetenekli bir genç mutlaka başarılı olur, iyi bir yere gelir.

Cevaplar:

Oy verdiği parti                        A                                           B

Genel                                     % 79.3                                   % 20.7

Ak Parti                                  % 66.5                                    % 33.5

CHP                                       % 88.9                                    % 11.1

HDP                                       % 72.7                                    % 27.3

İyi Parti                                  % 93.8                                    % 6.3

MHP                                       % 80                                       % 20

Diğer Partiler                         % 83.3                                    % 16.7

Bu sonuçlar gençlerin geleceğe karamsar bakmasının ardında yatan önemli faktörlerden birisidir ve onların yurtdışına gitmek istemelerinin de ardındaki ters motivasyon kaynağıdır. İmkanınız olsa yurtdışına yerleşip orada yaşamak ister miydiniz ? sorusuna evet diyenlerin dağılımı da zaten bunu kanıtlamaktadır.  Cevaplar şu şekildedir:

Türkiye Geneli          % 62.5

Ak Parti                      % 47.3

CHP                            % 74.4
HDP                           % 63.6

İyi Parti                       % 68.8

MHP                           % 68.6

Diğer Partiler              % 66.7

Hayatınızın kalan kısmının tamamını Suudi Arabistan’da aylık 10 bin dolar kazanarak veya İsviçre’de aylık 5 bin dolar kazanarak geçirme imkanınız olsa hangisini tercih edersiniz ? sorusunun cevabı da uyarı niteliğinde. Türkiye’de gençlerin % 72.2’si, Ak Parti seçmeninin % 60.5’i, CHP seçmeninin % 82.1’si, MHP seçmeninin % 74.3’ü, İyi Parti seçmeninin % 87.5’i ve HDP seçmeninin % 63.6’sı 10 bin dolara çalışarak Suudi Arabistan’da yaşamaktansa 5 bin dolara çalışarak İsviçre’de yaşamayı tercih etmektedir.

Gençlerin yurtdışına gitmek istiyor olmaları konusunda önemli bir veri de TÜİK tarafından açıklandı (2). Buna göre; 2019 yılında 330 bin 289 Türk vatandaşı yurtdışına göç ederken, en çok göç 25-29 yaş grubu arasında oldu. 50 bin 154 gencimiz ülkeyi terk etti. Göç edenleri sayısı bir önceki yıla göre % 2 arttı. Bu arada yurt dışından Türkiye’ye yapılan göç de arttı ve ülkeye 677 bin 42 kişi geldi. Gelenler açısından ilk dört sıralamada Irak, Türkmenistan, Afganistan ve Suriye yer aldı. Yani, bu tabloya göre bizim gençler Batılı ülkelere, Avrupa’ya daha çok gitmeyi düşünürken Ortadoğu ve Orta Asyalı gençler ise Türkiye’ye gelmeyi tercih etti. Tüm kamuoyuna, partilere, ülke yönetiminde söz sahibi kadrolara gençler adına duyurulur.

Önümüzdeki mübarek Kurban Bayramı’nı kutlar herkese sağlıklı, mutlu, kavgasız, kardeşçe günler dilerim.

                                                                                                                                  29/07/2020


(1) SODEV, Türkiye’nin Gençliği Araştırması Raporu, [Erişim Tarihi: 17/07/2020], http://sodev.org.tr/wp-content/uploads/2020/05/arastirma.pdf

(2) TUİK, Uluslararası Göç İstatistikleri, 2019, Türkiye İstatistik Kurumu, http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33709

Prof. Dr. Hüseyin M. YÜCEOLBizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz. 

• İnstagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

• Twitter: haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.