DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 27°C
Parçalı Bulutlu
Mersin
27°C
Parçalı Bulutlu
Paz 28°C
Pts 28°C
Sal 27°C
Çar 28°C

NAZİST ERMENİLER’İN NAZİLERLE İTTİFAK PROTOKOLÜ-ERMENİLER’İN AZERBAYCAN VE TÜRKİYE’YE KARŞI NAZİ TERÖRÜ–NAZİ BELGELERİ IŞIĞINDA-

NAZİST ERMENİLER’İN NAZİLERLE İTTİFAK PROTOKOLÜ-ERMENİLER’İN AZERBAYCAN VE TÜRKİYE’YE KARŞI NAZİ TERÖRÜ–NAZİ BELGELERİ IŞIĞINDA-
27.10.2020
3.649
A+
A-

Dr. Hakan Gökpınar’ın kaleminden…

NAZİST ERMENİLER’İN NAZİ HİTLER’İN ORDUSU EMRİNDEKİ NAZİ/GAMALI HAÇ SEMBOLLÜ ERMENİ BAYRAĞI

Lozan’da Ermeniler’in Hayal Kırıklığı

Ermeniler, Sevr Barışını revize eden Lozan Barış Antlaşması’ndan da itilaf devletleri himayesinde bağımsız bir Ermenistan devleti kararı beklemişlerdir. Lozan Konferansında sadece 9 Ocak 1923’te hazırlanan bir raporla gündeme gelen Ermeniler’in bağımsız devlet talebi olumsuz sonuçlanmıştır.

Lozan Barış Antlaşması’nda Ermeni Sözcüsü  AVETİS AHORANİAN

Avetis Aharonyan başkanlığındaki Ermeni Heyeti 2 Şubat’ta Lozan’ı terk ederken konferansın katılımcı devletlerine verdikleri bildiride Türk ordusunun Filistin’de,  Irak’ta İngilizler’in üzerine gitmesini ve Kafkasya’da Almanlar’ın Bakü petrollerine erişimini engelleyerek savaşın seyrini İngiltere lehine değiştirmek gibi haince hizmetlerin karşılığını alamadıklarını belirtmişlerdir. İngiliz emperyalizmine hizmet ederek bir anlamda Ermeniler’i sadık millet olarak onurlandırmış Türkler’e ihanetlerinin ve Almanlar’a karşı mücadelelerinin ödülünü alamadıklarını ve İnglizler’e hizmetin kendilerine çok pahalıya mal olduğunu belirtmişlerdir. Lozan Barışı’nın Doğu’da kalıcı olmayacağı tehdidinde bulunmuşlardır.

Ermeniler’in Alman Ari Irkı İddiaları: “Ermeniler Ari Alman Irkı’ndandır-Ermeniler Nazi’dir”

Bu yolda, Türkler’in Sevr’i revize eden Lozan Barışı’nı araçsallaştırarak “Versay’ın zincirlerini kırmak” sloganıyla Versay’ı revize etmeyi vaad ederek 1933’te Almanya’da iktidara gelen Adolf Hitler’in Nasyonalsosyalist (=Nazi) Alman İşçi Partisi ile 1934’te iletişime geçen Ermeni Devrimci Federasyonu Taşnaksütyun, Nazi Almanyası ile ortak kültürel ve tarihsel bağlar kurmaya çalışmıştır. Ermeniler’in ari ırka mensup oldukları fikri Ermeni milliyetçisi ideolog ve liderleri tarafından sıkça dillendirilmiştir. Nazi Partisi ideoloğu Alfred Rosenberg’in de teşvikiyle bu dönemde Alman Şarkiyat Enstitüsü’nün direktörlüğünü yapan Ermeni Artaşes Abagyan 1934’te beş aylık bir çalışma sonunda Hitler’e Ermeniler’in de Almanlar gibi saf ve üstün Ari ırktan geldiğini iddia eden bir rapor sunmuştur.

Nazi-Ermeni İttifak Görüşmeleri

1939’da başlayan II. Dünya Savaşı’nın 1940’ta Türkiye sınırına kadar dayanmasıyla birlikte  Stalin ile bir ittifak antlaşmasının mevcudiyetine rağmen Hitler’in ,Rus coğrafyasını Alman Hayat Alanı olarak ele geçirmek üzere saldırı hazırlıklarını başlattığı ve “taraflı tarafsızlık” politikası güden Türkiye’nin Avrupa koluna bir saldırının da Alman Genelkurmayı’nda tartışıldığı 1940 yılı İlkbaharında Naziler ve Ermeniler arasında resmi görüşmeler  yeniden başlamış ve sıkı bir siyasi ilişki kurulmuştur. Bir Nazi-Ermeni siyasi ve askeri ittifakı için ilk görüşme öncelikli olarak Türkiye’yi ve Suriye’yi hedef alan Mart 1940’ta gerçekleşmiştir. İkinci görüşme ise 27 Mayıs 1940’ta Bükreş’te gerçekleşmiştir.

Bu görüşmeye Nazi Almanyası adına Viyana’daki Yahudiler’in 1939-1940’taki tehcirinde aktif rol oynayan SS-Hücum Kıt’ası komutanı Friedrich Vollheim, Naziler’in Bükreş Büyükelçiliği görevlisi SS Kıt’a Yüzbaşısı Bohlschwing katılmışlardır.

Nazi Komutanı Otto von Bolschwing

Ermenileri temsilen ise Dro olarak adlandırılan,  Birinci Dünya Savaşı’nda ve sonrasında Türkiye’ye karşı savaşan ve Müslüman halka yönelik katliyamlarıyla tanınan Ermeni General Drastmatat Kanajan, Ermenistan’ın ilk finans bakanı ve sonrasında Sosyal Güvenlik Bakanı olan ve 1920’de Erivan’ı terkederek Romanya-Bükreş’e yerleşen Dr. SARKİS Araratian katılmış ve taraflar arasında kurallara uygun hukuki bir antlaşma üzerine pazarlık yapılmıştır.

Türk Katili, Ermeni General Dr. Sargis Shahnazar Araratian
DRO Drastmatat Kanajan
Nazi Logosu 
Ermeni Terör Örgütü Taşnaksütyun Logosu

                                                                                                    

I. Dünya Savaşı döneminde İngiliz Emperyalizmi’nin uşaklığını yapan Ermeni ideologları, Türkiye’nin Bolşeviklerle askeri ittifakı ve sonrasında İngiliz Emperyalizmi’ne karşı zafer kazanmasından sonra  İngiliz Emperyalizmi’nin oyuncakları Ermeniler’i yüzüstü bırakmaları nedeniyle Taşnaksütyun Partisi’nin Ermeni ideologları hedeflerine ulaşmak için bu defa da kendilerinin de Nazi Almanları gibi Germen “Ari” ırkından olduklarını beyan eden sözde akademik raporlar hazırlamışlar ve Nazi-Hitler Almanyası ile işbirliği için adeta yalvarmışlardır. Nazi Almanyası Dışişleri Bakanlığı’nın mutabakatında Taşnaksütyun, Hitler’in Türkiye’yi ve Bakü petrol kaynağına ulaşmak üzere Azerbaycan dahil Kafkasya’yı işgali halinde Alman İmparatorluğu’nun belirleyeceği bir zamanda Kürtler’i, Yezidileri ve AsurileriTürkiye’ye ve Alman İmp’nun diğer bütün düşmanlarına karşı harekete geçmek üzere hazırlamayı Suriye’nin Alman İmparatorluğu veya bir müttefiki tarafından işgal edilmesi halinde Türkiye’ye ve Alman imparatorluğu’nun diğer düşmanlarına karşı Ermeni askeri güçleri Kürt birliklerinin yönetilmesini ve desteklenmesinin organize edilmesini üstlenmiştir. Bu meyanda her iki taraf Araplarla Kürtler arasındaki bütün çatışma konularının ortadan kaldırılması için ortak çalışma yürütme konusunda uzlaşmışlardır. Sözleşmenin müteakip bir hükmünde de siyasal ve ayrılıkçı bir terminolojik yaklaşımla “Türk-Kürt çatışması konu edilmiştir. Ermeniler Kürtler’in hamisi rolüne soyunarak “Ermeni sorununun çözümü bağlamında Nazi Alman İmparatorluğu’ndan Kürtler’e her türlü politik ve diplomatik yardımı garantisini almışlardır. Kürtler’i sözde Türk zulmünden kurtarmayı amaçlayan Nazi-Ermeni ittifak protokolünde özgürlüğüne kavuşturulacak “Kürdistan”ın politik yapısının daha sonraki bir zamanda belirleneceği belirtilmiştir. Bununla birlikte Ermeniler, Nazi Almanyası’nın vereceği askeri ve siyasi destekle hem Türkiye Türklerine, hem Azerbaycan Türkleri’ne hem de Sovyetler Birliği’ne karşı Ermeni-Nazi İdeolojisini savunan Doğu Anadolu ve Kafkasya’yı ve bilhassa Karabağ, Bakü ve Gence dahil tüm Azerbaycan topraklarını kapsayan bir “Büyük Ermenistan” kurulmasına yardım taahhüdü almışlardır.

Buna karşın Alman imparatorluğunun “Ermeni sorununu siyasi ve diplomatik yollardan adaletli bir çerçevede çözmede Taşnaksütyun’un arzu ettiği ideal çözüm şekli, Sovyetler Birliği ve Türkiye’deki Ermeni bölgelerinin bağımsız bir devlet olmasıdır. Siyasi durumun buna izin vermemesi halinde Alman imparatorluğu  Türk Ermenistanı bölgelerinde bağımsız bir Ermenistan oluşturulması için “bütün siyasi ve diplomatik olanaklarını sonuna kadar kullanacağını taahhüt etmiştir.

Mayıs 1940’taki bu mutabakatta Alman  Nazi-SS-Kıt’a Hücum Komutanı Vollheim Ermeni  General Dro başkanlığındaki Taşnaksütyun heyetine Nazi Almanyası’nın Ermeni cemiyeti ile devlet sözleşmesi imzalama niyetinde olduğunu kendini Alman İmparatorluğu Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olarak Taşnaksütyun ile yazılı olarak kesinleştirilen  anlaşma hususlarını Alman Dışişleri Bakanına Joachim von Ribbentrop’a onaylaması için sunacağını açıklamıştır.

Nazi Almanyası Dışişleri Bakanı
Joachim von Ribbentrop

Bu görüşmeyle ilgili bütün detaylar Hitler’in sadık yardımcısı ve SS- Birlikleri komutanı Heinrich Himmler’e de rapor edilmiştir.

Adolf Hitler’in Yardımcısı Heinrich Himmler
Heinrich Himmler’e Sunulan Nazi-Ermeni İttifak Görüşmeleri Nihai Raporu’dur.


Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi
Dr. Hakan Gökpınar>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• İnstagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

• Twitter: haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.