DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 27°C
Parçalı Bulutlu
Mersin
27°C
Parçalı Bulutlu
Paz 29°C
Pts 28°C
Sal 27°C
Çar 28°C

EMPERYALİZMİN “ALEVİLER İSLAM DIŞIDIR” KARARI!

EMPERYALİZMİN “ALEVİLER İSLAM DIŞIDIR” KARARI!
29.12.2020
3.531
A+
A-


Federal Almanya’nın 16 Eyaletinden biri olan Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu Avrupa Alevi Konfederasyonu bir grup yöneticisinin başvuruları ile 10 Aralık 2020 günü “Alevilik İslam dışı bir inançtır;” kararı aldı. Bu yönetici grubu “Kamu Tüzel Kişilik Statüsü” kazandık; Kiliselerle aynı hak ve yetki sahibi olduk” dediler. Ayrıca parasal fonlardan yararlanacağız; sevinciyle, Türkiye Cumhuriyetinin bize vermediği hakları burada bulduk; diye (ağızlarına sürülen bir parmak bal) ile başarı sarhoşluğuna kapıldılar. Bu kararın gerçek sebebi: Amacı, hedefi, niyeti zamanlamasından anlaşılmaktadır. Aleviyiz diyerek yaşayan, Anadolu, Türkmen, Arap, Bektaşi, Tahtacı, Kürt, Caferi Aleviler Hak, Muhammet, Ali ekseni, Ehlibeyt sevgisi ve 12 imamın yolu, inançlarına, birlikteliklerine temel teşkil eder. Ancak ibadet ritüelleri farklı olsa da bunu sorun yapmazlar. Çünkü bütün Muaviye ile Yezitler bu toplulukları düşman ve İslam dışı görmüş her fırsatta zulmedip katletmişlerdir.
Asya’dan süzülerek gelen binlerce yıllık Güneş ve Ateş kaynaklı kırmızı renkler, toplumun hayatına damgasını vurduğu etkiyle “Kızılbaşlık” simge olmuştur. Ayrıca Hz. Ali taraftarlarının başa kırmızı sarık takmaları Alevilerin “Kızılbaşlar” olarak anılmalarına da yol açmıştır. Tarihler boyunca bütün toplumlar yaşadıkları coğrafyalarda kültürel ve inançsal rüzgârdan etkilenmişler, almışlar vermişlerdir. Muaviye ile Hz. Ali orduları Sıffin’de savaşa girdiğinde, yenilmek üzere olan Muaviye İslam’ın kutsalı Kur anı mızrak başına takarak (İslam barıştır) hilesi ile Hz. Ali taraftarlarını aldatmıştır. Muaviye hile ile iktidarı ele geçirince Alevileri İslam’dan saymamıştır. Muaviye ve oğlu Yezit yıllarca Camilerde Hz. Ali ve taraftarlarına hakaret, zulüm ve katliamlar yapmışlardır.
Alevilik inancının mirasçıları 12 imamın katledilmesi, diğer önderlere de yıllarca süren baskılara rağmen, 1500 yıllarında Anadolu coğrafyasında yaşayanların % 80-90 ı Kızılbaş’tı. Ancak Yavuz Selim’in Alevi katliamları ve sonrasın da Şeyhülislam Abusud’ un “Alevi katletmek sevaptır. Onların malı müminlere helaldir. Fetvası ile Aleviliği İslam dışı ilan etmiştir. Zulüm ve katliamlara karşı 200 yıl süren Celali isyanları sonucu, 1700’ler de Anadolu’da (Kızılbaş) Alevileri % 10-15 lere kadar eritilmiştir. Aleviler tarihte yaşadıklarıyla “eline (yurduna) diline(kültürüne) beline (iradene) sahip ol. Hayat felsefesini öğrendiler. Bunun gereği olarak ülkemizin milli kurtuluş savaşı ve Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmasında tarihi bir rol oynadılar. Bu nedenle de Aleviler, son bin yıl boyunca Aleviliklerini en özgürce yaşadıkları dönem, Atatürk’ün Laik dönemi olmuştur. Nitekim her Alevi evinde Hz. Ali ve Atatürk resimleri, başköşededir.
Atatürk sonrası iktidarlar: yine Alevileri yok saymış, hatta katliamlara bile maruz bırakmışlardır. İlginçtir. Ülkemizde Alevileri İslam’dan saymayıp düşman görenler, Atatürk’ü, Cumhuriyeti ve Laik aydınları da aynı hedefe koymuşlardır. (Sivas’ta yakılanların yarısı Sünni idi.) Hâlbuki hiç kimse hangi millet veya inanç mensubu ile nerede doğacağına karar veremez. Ama reşit olan bir vatandaş, aklını kullanırsa iyi bir insan olur ve kendini nasıl tanımlarsa, öyle kabul edilmelidir. Daha önemlisi; hangi etnik köken veya inançtan olursak olalım, vatanımız Türkiye’de ortak kimliğimiz: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Alevilerin haklarını gasp etme işi, ne İslamiyet’in ne Cumhuriyet’in nede Laik Sünni vatandaşların suçudur. Ama iktidarlar ve Muaviye zihniyetiyle görev yapan Diyanet kurumları ayırımcı tavırlarıyla Alevileri devlete güvenden soğutmuşlardır. Alevilerin de ödediği vergilerle Diyanetin devasa bütçesi ve 10 binlerce Camide kadrolu maaşlılara karşın, Aleviler ancak kendi imkânları ve mücadeleleriyle Cem evleri kurabildiler. Burada ibadet sel kültürlerini yaşarlarken, Laiklik temelinde Sünni vatandaşlarla birçok şeyi paylaşıyorlar.
Bizim Alevilerimiz: her şeye rağmen, Müslümanım diyen ülke ve toplumların en şanslısıdır. Çünkü M. Kemal’in ülkesinde yaşıyorlar. Vahhabi Arabistan’da Alevi’ye hayat hakkı yoktur. Suriye’de bile Batılı emperyalistlerin beslemeleri, El Nusra, İşid, Selefiler ve Uygur Türkistan’ından (Çin)bunlara katılan yobazlar Alevi avcılığı yaparak kan akıtıyorlar. Çünkü Alevi’yi Müslüman saymıyorlar. Şimdi Almanya’da bir Eyaletin “Alevilik İslam dışı” kararının sebep ve amacı netleşiyor. Provokatörler yıllardır Alevi’yi İslam dışı gösterip Sünni’yle arasına kama ve düşmanlık sokmuşlardı. Şimdi bir Alman Eyaleti, yarın Batı’nın diğer emperyalistleri ülkemize bu şantajı yapabilirler. Amerika tetiktedir. Esasında bu demokrasi insan hakkı kandırmacası, Alevileri bağnaz siyasal İslam’ın hedefi haline getirmektedir. Tanınan bir hak değil, yapılan bir kışkırtma planıdır. Çünkü Avrupa emperyalistleri yıllardır Cumhuriyetimize, Atatürk’ümüze saldıran Cemalettin Kaplan ile milletimize karşı casusluk ve terör faaliyeti yürüten FETÖ-PKK örgüt elemanlarını korumaktadır, beslemektedir, barındırmaktadır.
İnsan hayatındaki sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel ve inançsal bütün değerler, bir VATANDA hayat bulur, anlam kazanır. Alevilerin hayat felsefesi olan eline, diline, beline sahip ol, ilkesini; mesken ettiği Türkiye Cumhuriyetine ve onu kuran Atatürk’e düşmanlık yapan Almanya’nın böyle bir kararına ihtiyacı değil itirazı olmalıdır. Zaten bu kararla övünen Federasyon yöneticileri şimdiden Fonlardan alacakları paranın esiri olmuşlardır. Çünkü para alan emir de alacaktır. Alevileri İslam dışında konumlandıranlar, İslam’da doğan boşluğu artık Fetocular ve diğer Laiklik düşmanı cemaatlere pazarlayacaklardır. Almanya’dan Alevilik ahkâmı kesen yöneticiler artık İslam dışı bir Alman Halife’de bulacaklardır. Ama bunu Allah, Muhammet, Ali diyen hiçbir Alevi kabul etmeyecektir.
Bu kararın zamanlaması da ülkemize, devletimize, milletimize kurulan planlı tuzağın daniskasıdır. Dikkat ediniz: Türkiye’nin Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki ittifakları, FETÖ-PKK operasyonları, daha önemlisi Akdeniz ve Kıbrıs’taki politikalarımız ABD-AB emperyalistlerini çok kızdırmıştı. Amerika yaptırımlar, Avrupa Birliği ambargolardan bahsettiği koşullarda bu Alevi kararının gelmesi planlıdır. Ermeni soykırım iddiası tutmadı. 2. İsrail (Kürdistan)projeleri darbe yedi. Şimdi Alevileri kendi içinde bölme ve yobazlığa hedef yaparak Türkiye’yi karıştırma amacındalar. Batı bu konuda sabıkalıdır. 1940 yılında yurdunu sevenleri birleştirerek vatanını Hitler işgalinden kurtarıp Yugoslavya Cumhuriyeti’ni kuran TİTO’nun ülkesi 50 yıl bir ve beraber olduktan sonra emperyalizm din, mezhep ve etnik kışkırtmalarla ülkede iç savaş çıkardı. Komşular birbirini kesti. Sonuç on binlerce ölümle ülke yıkıldı parçalandı. Yugoslavya yedi ye bölündü. Bunlar şimdi Avrupa Birliği’nin şamar oğlanı devletçikler oldular. “Ne güzel demokrasi” değil mi? Atatürk Cumhuriyeti’nin mayası sağlamdır. Aleviler yurtseverdir. Aleviliği yaşarken Laikliğin gereği her inançtan yurttaşlarla kardeşçe yaşamayı bilirler.
Kürt Aleviciliğiyle başlayan Ali ’siz Alevicilikle devam eden şimdi de İslam dışı Alevicilik (Alman Aleviliği) Alevileri bölme amaçlıdır. Dincilik dindarlığa, Sünnicilik İslam’a, Alevicilik Aleviliğe aykırıdır. Çünkü dışındakilere düşmanlıktır. Bu nedenle bölücülüğe hizmet eder. Oysa Aleviler 72 millete aynı nazarla bakarlar. Bunun gereği olarak Laikliğe inanmış Sünnilerle Alevilerin kucaklaşması ülkemizin ihtiyacıdır. Zaten Hz. Ali binlerce öğüdünden 4 tanesi şöyledir. “Hakikati arayın, Adaletten şaşmayın, Birlik olun, Zulme boyun eğmeyin.
Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetleri; Alevilerin yıllardır Cem evlerinin ibadet mekânı olarak yasal statüye kavuşturulması taleplerini Laiklik gereği kabul etmelidir. Böylece emperyalizm ve işbirlikçilerinin bu konudaki istismarını önlemekle beraber Alevi Sünni kardeşliğini bölücülüğe karşı Ulusal zeminde perçinlenmiş olacaktır.

ALEVİLİĞİ İSLAM DIŞI SAYANLAR MİLLETİMİZİ BÖLEMEYECEKLERDİR.
Kitap önerisi: NEHC’ÜL-BELÂGA-Abdülbaki Gölpınarlı: Der Yayınlar. 2-BEKTAŞİ ALEVİLER VE ATATÜRK-Şakir Keçeli- Kaynak Yayınları. 3-Hidayet Nurları EHLİBEYT-Ahmet Verde-4-ANADOLU ALEVİLİĞİ-Esat Korkmaz- Berfin Yay.

SÜLEYMAN ÇELİKCANBizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

• Twitter: haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.