DOLAR 8,1049
EURO 9,7001
ALTIN 459,43
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 23°C
Az Bulutlu
Mersin
23°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 24°C
Sal 23°C

SANAT DÜNYASI’NDA COVİD’İN YANSIMALARI

SANAT DÜNYASI’NDA COVİD’İN YANSIMALARI
10.03.2021
2.329
A+
A-

Adnan Bağrıaçık’ın kaleminden..                       

Sevgili okurlarım,

Bu ay  sizlere Tele 1’deki programıma katılan Covid 19 Bilim Kurulu Üyesi sayın Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın ve ünlü ses sanatçılarımız sayın Sevcan Orhan ve sayın Ahmet Selçuk İlkan’ın programımda yapmış oldukları açıklamaları yorumsuz bir şekilde aktarmak ve değerlendirmeyi siz Brücke okurlarına bırakmak istiyorum.

 HALK MÜZİĞİ SANATÇISI SEVCAN ORHAN İSYAN ETTİ: “Muhatap alınmak istiyoruz!  Sektör nerdeyse 1 yıldır çalışmıyor. Dişimizi sıkmanın sonuna geldik. Müzisyenler günlük kazandığı paralarla hayatını devam ettiren kimselerdir. Yokluktan intihar edip ölüyorlar. 3 ayda 1000TL şartları tutanlara para vermekle bu iş olur mu? Yaşam söz konusu, hayatın devamlılığı söz konusu. Müzisyenlere ait örgütler de maalesef bu dönemde ihtiyaç sahiplerine bir şey yapamadı ya da muhatap alınmadı”.

İNSANLAR YOKSUKLUKLA DEĞİL ARTIK AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR

         Sendikalaşma bireysel korumadır. Mutlaka sendikalaşmalıyız. Bu bizim sorunumuz bunu biz çözmeliyiz ama enstrümanı satıp intihar ediyor insanlar. Artık yoksullukla değil açlıkla mücadele ediyor. Bizler duygularıyla işini yapan insanlarız. İnsan tatlı canından vazgeçer mi?

DEVLET GEREKİRSE ARABULUCU OLMALI

       Çifte standart var. Otellere bakıyorsunuz insanlar tıklım tıklım, kalabalıkları görünce biz niye çalışmıyoruz diyoruz. Mekanların kapısı kilitli. Çoluğu, çocuğu, kredisi Olan var. Kirasını nasıl ödesinler. Devlet en azından mülk sahipleriyle, bankalarla araya girip çözüm bulmalı.

AHMET SELÇUK İLKAN: BU ŞİİRLERLE İSYAN  ETTİ

                Ayrılıkların şairi olarak bilinen sayısız şarkının söz yazarı Ahmet  Selçuk İlkan ise: “Çok hazin bir ortamda müzik emekçileri, derin bir yara oldu. Hangi pencereden baksan müzik emekçilerinin çığlıklarını feryatlarını duyuyorum.

                İş değil göklerdeki yıldızları saymak

                Yaşamak zorlaştı artık bu yerde

Ekmek para, su para, aş para

Ben yalnızlığımı satıyorum

Yok mu alan?

Bedava…

                Bedava sadece nefes alarak nasıl yaşanır. İntiharlara şahit oluyoruz. Kültür Bakanımız küçük de olsa bir müjdeli haber  verdi ama bu yaraya merhem değil ancak pansuman olur.

                                                               ÇÖZÜME ODAKLANMALIYIZ

                Dünyada en çok festival yapan ülkeyiz. Yılda 10 binin üzerinde festival yapılıyor ülkemizde bakın maçlar oynanıyor biz de bu festivalleri digital ortamda, sosyal medyada yapabiliriz. O bölgenin yöresel sanatçıları çalar, söyler, maddi manevi fayda sağlar.

“HAYAT DAMARLARIMIZDAN BİRİ KOPTU”

                Atatürk haykırmıştı “Sanatsız kalanbir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Gerçekten hayat damarlarımızdan biri koptu. Biz kederimizde de neşemizde de şarkısız, türküsüz, ağıtsız yapamayız. En azından televizyonlarda, digital platformlarda beste yarışmaları, ses yarışmaları yapılabilir. Yarışanlar kazansın, jüri değil.  Yeni sesler, yeni şarkılar ve topluma moral veren programlar ortaya çıkar. Hem de müzik emekçileri bu durumda olmaz.

                               İNSAN İŞİ

                Yıllar var ki her ihanet

                İnsan işi, insan işi

                Şu gördüğün her rezalet

                İnsan işi, insan işi

                Ne bir talih nede kader

                Bu gerçek ölümden beter

                Sırtına yediğin hançer

                İnsan işi, insan işi

                Yazık insanlığa yazık

                Ta ezelden fikri bozuk

                Durmadan yediğin kazık

                İnsan işi, insan işi

                Şu patlayan bomba, silah

                Anaları kahreden ah

                Bunca eyvah bunca günah

                İnsan işi, insan işi

                Bu gerçekler yalan değil

                Tanrılardan kalan değil

                Bunu yapan hayvan değil

                İnsan işi, insan işi

                Hadi gel de sen de bağır

                Vefaya vicdana çağır

                Çürüyorsak ağır ağır

                İnsan işi, insan işi

                Bu savaşlar kanlar niye?

Öldürülen canlar niye?

Bu vahşeti sorma niye

İnsan işi, insan işi

Kaybolmuşsa şeref onur

Kalmamışsa saygı gurur

Dünya böyle zindan olur

İnsan işi, insan işi…

Bilim Kurulu Kitlesel Aşılamayla Pandemi Aşılamasını Karıştırıyor!

          Prof. Dr. Mehmet Ceyhan:   Covid Bilim Kurulu’ndaki arkadaşlarla bir anlaşmazlığımız var. Bakanda beni 2-3 kez aradı. Onlar kitlesel aşılamayla pandemi aşılamasını karıştırıyorlar. Pandemi aşılamasında başladıktan sonra en kısa sürede aşılamayı bitirebilmek önemli. Antibiyotik – bakteri ilişkisi gibi, antibiyotik bakteriyi öldürmezse, bakteri mutlaka direnç geliştirir. Virüslerde de durum böyle.   “ Covid’de öyle kötü tablolar gördüm ki %10 faydası olan bir aşı dahi olsa yaptıracaktım. İlk gün aşı olanlardan biriyim” diye sözlerine başlayan Ceyhan “Görünen o ki, inaktif aşı olacağız, başka bir aşı beklemeyin, sıranız gelince hemen aşınızı olun” tavsiyesinde bulundu.  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ‘Günde 1.5 milyon aşı yaparız’ dediklerinde bunun mümkün olamayacağını biz biliyorduk. Çünkü yıllardır çocuklarda aşı takvimi uyguluyoruz. Bağlantıları yapılmış olduğu halde 40 milyon aşıyı bir yılda zor yetiştiriyoruz. İlk günler aşı olanlar sağlık çalışanları olduğu için kolaydı. Ancak şimdi aşı kararsızlığı-karşıtlığı yüksek olan gruba geldik, bir kayaya tosladık. Şimdi göreceğiz ne kadar aşı yapılabileceğini. 50 milyonu bile yapmamız zor.”

2 DOZ AŞI ARASINI 28 GÜNE ÇIKARMAK HATA

        İki doz arasında 14 günü 28 güne çıkardılar. Bu tıbben doğru değil. Bu arada mutasyon gelişebilir. Dünyada bunu açıklayan sadece biz olduk (28 güne çıkarmayın). Bu tamamen idari mekanizmalardan, aşı firmalarının aşı ihtiyacını karşılayamamasından kaynaklı yanlış bir karar. Bakanlık inaktif aşı daha güvenilir diye aldık, canlı aşılar yeni teknoloji, ne olacağı belli olmaz diye açıklama yaptı. Sonrasında canlı aşıdan da almak için sözleşme yaptığımızı duyurdu. İnsan kendi alacağı aşıyı kötüler mi?

ÇİN GÜVENİLMEZİ PANDEMİ ZARARINI BÜYÜK BİR KARA ÇEVİRDİ.

        Mutasyonu karşı bugüne kadarki tüm yayınlar canlı aşılar açısından yapıldı. Bizim aşıda mutasyona karşı yapılmış bir çalışma yok. Çin’in resmi devlet görevlisi gayri ciddi bir açıklama yaptı “ mutasyon bizim aşıyı etkilemiyor” diye. Ama biz artık Çin’i iyi tanıdık. Elinde ne kadar kullanılmamış ilaç, test kişi malzeme varsa tüm dünyaya sattı, pandemi zararını büyük bir kara çevirdi.

         Hidroksiklorokinin için Çin’in Ankara büyükelçisi Covid’e iyi geliyor diye açıklama yaptı, dünya kadar bu ilaçtan aldık, şimdi elimizde kaldı. Dünyada hiçbir ülke bu sıtma ilacını Covid tedavisinde kullanmıyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI ANLAŞILMAZ

        Maçlar, restoranlar, okullar, vb. için mutlaka günlük vaka, diğer veriler üzerinden bir pandemi hazırlık planı yapılmalıydı. MEB’nin açıklanmasını anlayışımızdır. Aşıladığınız öğretmen korunmuş olacak sadece. Okulların açılması için güvence diye algılamak son derece yanlış. Aşılasakda öğretmenleri, sonuçta garantisi yok. Yeme-içme, restoran, eğlence sektörünün durumunun içler acısı olduğunun hepimiz farkındayız. 5 milyon kişi ekmeğini bu işten kazanıyor ve aylardır kapalılar. Bunu telafisini çözümünü devlet telafi etmeli. En son seçenek restoranların, okulların açın demektir. Bu halkımızın sağlığını tehlikeye atmak demektir.

Kaynak: https://bruckemagazin.at/

Dr. Adnan Bağrıaçık


Bizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

• Twitter: haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.