İSRAİL GÜÇLERİNDEN FİLİSTİNLİLERE SALDIRI

0
22


İsrail güçlerinin Filistinlilere şiddeti devam ediyor. Doğu Kudüs’te evlerinden zorla çıkarılmak istenenler için düzenlenen destek gösterilerinde, İsrail polisi 4 kişiyi yaraladı. Filistinlilerin bazıları da gözaltına alındı.

Filistinliler, İsrail yönetiminin Doğu Kudüsün Şeyh Cerrah Mahallesindeki bazı aileleri evlerinden zorla çıkarma planını protesto etti.

Şeyh Cerrah`taki gösteriye, evlerinden çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olan aile üyelerinin yanı sıra çok sayıda Filistinli katıldı.

Bölgede gerginliğin artması üzerine İsrail polisi göstericilerin üzerine toplumsal olaylara müdahale aracından tazyikli su sıktı.

Grubun dağılmaması üzerine ses bombaları ve atlı birliklerle göstericilere saldıran polisler, bazı Filistinlileri darp etti; biri sağlık çalışanı olmak üzere bazılarını da gözaltına aldı.

Filistin Kızılay’ından yapılan yazılı açıklamada ise saldırı sonucu 4 kişinin yaralandığı açıklandı.
Ne olmuştu?

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019da Şeyh Cerrah Mahallesinde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4`ünün ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

Mahkeme son olarak 4 Martta Şeyh Cerrah Mahallesinde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına yönelik itirazlarını reddetmişti.

Yüksek Mahkeme, 2 Mayısta Şeyh Cerrahtaki 4 aileye Yahudi yerleşimcilerle “anlaşmaları için” bugüne kadar süre tanımıştı.


Ayrıca, İsrail`in saldırıları sonucunda Filistinli bir çocuk şehit oldu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentindeki baskında 16 yaşındaki bir genç İsrail güçlerinin saldırısı sonucu şehit oldu.

Odala beldesinde çıkan olaylarda İsrail askerleri biber gazı ve gerçek mermi kullandı.Bizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

•Twitter:haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika spor sporhaberleri suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here