UZMANLAR UYARIYOR: KANSER HASTALARI KONTROLLERİNİ ERTELEMESİN

0
26

Koronavirüs sürecinde birçok kanser hastası doktor kontrolünü erteledi. Uzmanlar, 2 doz koronavirüs aşısını yaptıran hastaların, rutin kontrollerine mutlaka gitmeleri gerektiğini hatırlatıyor.
Kanser, atlatıldığında bile takip gerektiren bir hastalık. Ancak salgın sürecinde pek çok hastanın, doktor kontrolünü ertelediği belirlendi.

Kanser tedavisinde yeni umut: ”Truva atı” ilaç
Kanserin tekrarlanmasının gözden kaçırıldığını söyleyen Pediatrik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Tezer Kutluk şöyle diyor:

“Yaşam kalitesiyle ilgili işte belli organların kontrol edilmesi gerekiyorsa işte kalbi akciğeri hangi kanser türüyse onunla ilgili kontrollerin yapılması, yaşam kalitesi açısından başka organların zarar görmemesi ve vücut bütünlüğü sağlanması açısından önemli.”

Aşı olanlar taramalarını yaptırmalı

İki doz koronavirüs aşısını yaptıranların hastaneye giderek taramalarını yaptırması büyük önem taşıyor. Kutluk’un bu konuda da açıklamaları şu şekilde:

“Covid’in yarattığı bu etkiden olumsuz etkilenmemek için bireylere düşen görev taramalarını yaptırmaları. Belirti ve bulguları olduğu zaman doktora gitmeleri. Nasıl gideceğini; maskeli, güvenli, randevu artık salgının birinci yılındayız. İlk aylarında bir panik vardı ama şimdi hastaneler, hastalar, örgütlenme modeli, bu işi daha iyi bütün dünya daha iyi yönetebiliyor.”

Uzmanlar, erken tanı konan kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çiziyor.

Salgın sonrası kanser vakalarında patlama olmaması için taramalarının aksatılmaması gerekiyor.Bizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

•Twitter:haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here