BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NİN SENATO TOPLANTISINDA GERGİNLİK: SEÇİLMİŞ SENATO ÜYELERİ TOPLANTIYI TERK ETTİ

0
28

Boğaziçi Üniversitesi senato toplantısında kayyum yönetimi mükerrer oy kullanma yoluyla senatoda bulunan seçilmişlerin iradesini hiçe saydı. Senatörlerin taleplerinin reddedilmesi üzerine bazıları toplantıyı terk etti. Toplantının aynı gündemle gelecek hafta yapılmasına karar verildi.
Eski AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı başlayan direnişin yankıları devam ediyor.

Direnişin 25. haftasında gerçekleşen senato toplantısında kayyum yönetimi ile seçilmiş senato üyeleri arasında anlaşmazlık çıktı.

ATANMIŞ YÖNETİM MÜKERRER OY KULLANMA YOLUYLA SENATÖRLERİMİZİN İRADESİNİ HİÇE SAYMIŞTIR
Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri dün gerçekleşen senato toplantısına dair şu açıklamayı yaptı:

“Dün (23 Haziran 2021 tarihinde) gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi Senato toplantısında senatomuz, atanmış yönetimin oy çokluğunu sağlamak amacıyla başvurduğu gayrimeşru yollarla gasp edilmiştir. Atanmış yönetim mükerrer oy kullanma yoluyla, üniversitemiz akademisyenlerini temsilen senatoda bulunan seçilmiş senatörlerimizin iradesini hiçe saymıştır.

HALUK ÖZENER HARİÇ DİĞER ADAYLAR ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
Saat 14:00’da başlayan senato toplantısının ilk gündem maddesi, Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) temsilcisi seçimi görüşülmeden önce, atanmış yönetimin mükerrer oy kullanılacağını açıklamasının ardından, seçilmiş senatörlerimiz yaklaşık iki saat boyunca bu teşebbüsü engellemeye çalışmıştır. Seçilmiş senatörlerimizin mükerrer oy kullanımını kabul etmemesi üzerine, atanmış yönetim karardan dönmeyeceğini ifade etmiştir. Bunun üzerine Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener hariç diğer adaylar adaylıktan çekilmiştir. Bu durumda tek aday olarak Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener kalmıştır.

ÖZENER, GAYRİMEŞRU BİR ŞEKİLDE SEÇİLMİŞTİR
Toplantı öncesi, Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) temsilcisi seçiminde mükerrer oy kullanılması durumunda adaylıktan çekileceğini açıklayan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu temsilcisi; önce bu gerekçe ile adaylıktan çekilmiş, sonrasında mükerrer oy kullanılan seçimde oy kullanmıştır. Toplantıya Haluk Özener’in kendisi yerine yardımcısı katıldığı için Haluk Özener kendisi için de oy kullanmıştır. Dokuz senatörümüz bu şartlarda oy kullanmayacaklarını ifade ederek, oy kullanmamışlardır. Kapalı oyla gerçekleşen bu usulsüz seçim neticesinde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener, mükerrer oylarla ÜYK üyesi olarak gayrimeşru bir şekilde seçilmiştir.

Senatonun gündemindeki Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) temsilciliği, İngilizce Yeterlilik Sınavı (Büept) gibi konular da seçilmiş senatörlerimizin itirazlarına rağmen yine mükerrer oy kullanma yoluyla karara bağlanmıştır.

BAZI SENATÖRLERLER TOPLANTIYI TERK ETTİ
Altı saatten uzun süren toplantıda, seçilmiş senatörlerimiz, gündemdeki bir diğer madde olan bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi, atama yükseltme kriterlerinin görüşülmesine karşı çıkmış, yeni kurulan fakülteler hakkında davalar olduğunu, eğer gündeme gelecekse öncelikli olarak bu konuda raporlar hazırlanması gerektiğini, bu konunun ancak birimlerde görüşülerek senatoya gelebileceğini ifade etmişlerdir. Senatörlerimizin bu talebi reddedilmiş olup atanmış yönetim gerekirse YÖK’ün asgari kriterleri ile öğretim üyesi alınabileceğini; “Eğer buradan karar çıkmazsa, biz hocayı istediğimiz gibi alırız” diyerek ifade etmiştir. Üniversitemiz kriterlerinin son derece açık ve net olduğunu, bu kriterlerden feragat edilemeyeceğini, bunu üniversitedeki eğitim ve araştırma kalitesini olumsuz etkileyeceğini ifade eden senatörlerimizden bazıları toplantıyı terk etmiştir.

Senatonun aynı gündemle gelecek hafta toplanmasına karar verilmesi ile toplantı sonlanmıştır.

MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI
Bir kamu üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi Senatosunun bu şekilde gaspı, bizler için sadece akademik özgürlük ve özerkliğin değil, ülkenin geleceğinin gaspıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurur, bir kez daha özgür ve özerk üniversite idealini destekleyen herkesi, mücadelemize destek vermeye, ülkemizin gençlerinin geleceğinin karartılmaması için bizimle birlikte Boğaziçi Üniversitesi’ne sahip çıkmaya çağırırız.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri

ÜYK Güncel Durum

Kayyum Kadro
2x Prof. Dr. Melih Bulu (Rektör / Dekan V.)
Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez (Rektör Yardımcısı / Dekan V.)
Prof. Dr. Selami Kuran

Swing Vote
Prof. Dr. Haluk Özener

Kalanlar
Prof. Dr. Taner Bilgiç
Prof. Dr. Rıza Metin Ercan
Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu
Prof. Dr. Özlem Berk Albachten
Prof. Dr. Ekrem Ünal Zenginobuz

Oy eşitliği durumunda rektör oyu çift sayılıyor. ÜYK artık kayyumların elinde.”Bizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

•Twitter:haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here