OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ÇİP KRİZİ NE ZAMAN SONA ERER?

0
22

Salgın süreci çipe talebi artırdı. Ev aletleri sektöründe çip talebi artarken, otomotiv sektöründe üretim durma noktasına geldi. Peki çip krizi otomotiv sektörü için ne zaman sona erer? Detaylar haberimizde.
Salgın koşulları nedeniyle üretimin yavaşlaması küresel bir çip krizine neden oldu. Her geçen gün çip krizi çeşitli sektör gruplarını etkilemeye devam ediyor.

Otomobil sektöründe çip krizi büyüyor
Birçok sektörün işleyişi aksadı, bu da üretime yansıdı. Sektör temsilcilerine göre e-ticaret üzerinden çip’ler diğer sektörler tarafından yoğun talep görünce, otomotiv sektörünün talepleri yeterli düzeyde karşılanamadı.

“Çip üretisici çip talebini artıran sektörleri tercih etti”

Firma Yetkilisi Erdem Akçay, “Ev elektroniğinde geçen sene çok ciddi bir talep patlaması söz konusu oldu. Hal böyle olunda otomotivciler taleplerini düşürdüler. Diğerleri artırınca da çip üreticileri kapasitesilerini diğer sektörlere kaydırdılar” dedi.

Küresel çip krizinin maliyeti büyüyor
“2022 sonuna kadar bu problem devam eder”

Çip krizi otomotiv sektöründe zaman zaman bantların durmasına kadar yol açtı. Peki 2022 yılında çip krizi aşılacak mı?

“Çip üretiminde dünyanın yüzde 65’lik kısmı Tayvanlı firmalara ait. Onların öngörüleri bu hazirandan itibaren artık otomotivin ihtiyaçlarını karşılayacakları yönünde. Ama biz 2022 sonuna kadar bu problemin devam edeceğini öngörüyoruz.”

Sektörde krizin çözülmesiyle otomotiv üretiminin yeninden hareketlenmesi bekleniyor.



Bizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

•Twitter:haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here