TURKOVAC 29 MERKEZDE UYGULANIYOR

0
27

Yerli aşı TURKOVAC’ın faz-3 çalışmasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu. 29 merkezde yürütülen çalışmalar kapsamında 40 bin 800 gönüllü aşılanacak.
Yerli inaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC’ın faz-3 çalışmaları sürüyor. Gönüllü olmak için 846 bin 451 kişi başvurdu.

Yerli aşı için gönüllü olanlardan biri, “Türk hekimlerinin, Türk bilim insanlarının çalışmalarına biz de bir destek vermeyi vatandaşlık görevi olarak bildik. O bilinç ve düşünceyle öyle bi karar aldım. Şimdi de geldim aşımı oldum. Çok şükür yarım saat oldu ama herhangi bir sıkıntı yaşanmadı” dedi.

Gönüllü olan bir başka kişi ise, “Kendi yerli aşımız olduğu için bunun faz-3 denemelerine katılmaya karar verdim. Onun için de hemen başvuru yaptım. Bir gün sonra aradılar. Biz de koşa koşa geldik” açıklamasını yaptı.

29 merkezde uygulanıyor

Gönüllü aşılamaları için 29 merkez hazırlandı.

Yerli aşı TURKOVAC’ın faz-3 çalışmalarına ilgi yoğun. Sadece Ankara Şehir Hastanesinde bir günde 500 başvuru alındı.

Çalışmalara ilişkin bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bircan Kayaaslan, “Çalışmaların bugün 3. günündeyiz. Gönüllü mesaisi çok yoğun başladı. Mesai boyunca yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

Şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmedi.

“Kendilerini yan etkiler konusunda uyarıyoruz. Detaylı bilgi veriyoruz. 7 gün boyunca ateş var mı diye takip etmeleri gerekiyor. Telefonla takibini yapıyoruz.”

40 bin 800 kişi aşılanacak

Çalışma kapsamında 40 bin 800 kişinin aşılanacağını söyleyen Doç. Dr. Bircan Kayaaslan, şöyle devam etti:

“Ne kadar kısa sürede gönüllü aşılamasını tamamlarsak o kadar kısa sürede sonuca ulaşacağız.”

Çalışma sonucundaki verilere göre TURKOVAC acil kullanım onayı alabilecek.

TURKOVAC “Alfa” varyantına karşı etkili

Yerli aşı TURKOVAC’ın İngiltere varyantı olarak bilinen Alfa varyantına karşı da etkili olduğu görüldü. Hayvanlar üzerindeki çalışma başarılı sonuçlar verdi.

Kısa süre önce faz-3 çalışmaları başlayan yerli aşı TURKOVAC ile ilgili yeni müjdeyi Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış verdi.

Yerli aşının adı “TURKOVAC”
TURKOVAC’ın varyantlara etkisi

Prof. Dr. Çalış, “İngiliz varyantı ile ilgili bir çalışma yapıldı. Bu çalışma sonunda özellikle transferik farelerde bu çalışma yapıldı. Transferik farelerde şu görüldü. Bizim aşımız TURKOVAC’ın, İngiliz varyantına, en azından transferi fareler de hayvan deneylerinde daha çok etkili olduğunu gördük. Bunun müjdesini vermek isterim” dedi.

Peki TURKOVAC diğer varyantlara karşı etkili olacak mı?

“Yeni yeni bir sürü varyantlar ortaya çıkacaktır. Ama genel olarak şunu söyleyelim: Bilim insanları da bunu söylüyor. İnaktif aşıların zaten geniş olarak büyük varyantlara birçok varyanta etkili olacağı söyleniyor. Bir an önce TURKOVAC’ın tüm ülkemizde ve tüm dünyada kullanılır hale geldiğini görmek isteriz. Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz.”

TURKOVAC’ın Faz -3 çalışması gönüllüler üzerinde devam ediyor.

Bu süreç başarıyla sonuçlanırsa aşı acil kullanım izni ile milyonlara şifa olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here