1 TEMMUZ’DA HANGİ KISITLAMALAR KALDIRILACAK?

0
20


İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz saat 05.00’te başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı. Peki, 1 Temmuz’da hangi kısıtlamalar kaldırılacak? İşte detaylar…

İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz saat 05.00`te başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

Peki 1 Temmuzda hangi kısıtlamalar kaldırılacak? İşte İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgenin detayları… SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SONA ERECEK SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SONA ERECEK Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, 1 Temmuz Perşembe günü saat 05.00ten itibaren hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sona erecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla bağlantılı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları da sona erecek.

Tüm iş yerleri, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra “Sağlık bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ndeki tüm tedbir ve esaslara uyulması kaydıyla 1 Temmuz Perşembe gününden itibaren tekrar faaliyet gösterebilecek.Sinema salonları, 1 Temmuz Perşembe gününden itibaren faaliyet gösterebilecek.

Masa veya sandalyeler arasındaki mesafe kuralına uyulmak kaydıyla, yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacak.

Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynanmasına ve oynatılmasına ilişkin kısıtlamalar da sona erdirilecek.

Konaklama tesislerinde saat 22.00de, diğer yerlerde ise saat 21.00de sona eren müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz tarihinden itibaren saat 24.00e kadar yapılabilecek. PİKNİK ALANLARINDAKİ KISITLAMALAR PİKNİK ALANLARINDAKİ KISITLAMALAR Park, bahçe, kamp alanı, piknik ve mesire alanlarına getirilen ilave kısıtlamalar kaldırılacak. NİKAH VE DÜĞÜN MERASİMLERİ NİKAH VE DÜĞÜN MERASİMLERİ Nikah ve düğün merasimlerinde, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek. Canlı müzik icrası da dahil olmak üzere müzik yayını saat 24.00e kadar yapılabilecek.

Düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecek.

Nikah ve düğün merasimlerinde (kapalı yerler için halen uygulanmakta olan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı dışında) katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek.

Köy düğünlerine de 1 Temmuzdan itibaren izin verilecek. Sokak düğünlerine izin verilip verilmeyeceğine ise hıfzıssıhha kurulları karar verecek. KONSER, FESTİVAL, GENÇLİK KAMPI ETKİNLİKLERİ KONSER, FESTİVAL, GENÇLİK KAMPI ETKİNLİKLERİ Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılmak ve Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecek.

Şehir içi ve şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki kapasite sınırlamalarına son verilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar kaldırılacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında halihazırda uygulanmakta olan 10.00­16.00 mesai uygulaması sona erecek.Bizi desteklemek için; 

>Şahit olduğunuz haberleri habercizgi@gmail.com ‘a veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız iletebilir, 

>Sosyal medyada takip edebilir, paylaşabilir, beğeni ve yorum yapabilirsiniz.

• Instagram: haber_cizgi https://instagram.com/haber_cizgi 

• Facebook: habercizgi https://www.facebook.com/habercizgi/ 

•Twitter:haber_cizgi https://twitter.com/haber_cizgi
Tüm ilginiz ve destekleriniz teşekkürler…


adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika sondakikahaber spor suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here