YAPAY ZEKÂ SANAT ESERLERİNİN NE KADAR ÇEKİCİ OLDUĞUNU ÖLÇÜYOR

0
31

İtalya’da sanat eserlerinin insanları ne kadar etkilediğini ölçmek için yapay zekâ tabanlı bir sistem kullanılmaya başlandı. Bu sistemle beraber müze koleksiyonlarının en etkili şekilde nasıl sergilenebileceği de belirlenmiş oluyor.


Yapay zekâ sanat eserlerinin ne kadar çekici olduğunu ölçüyor
Pandemi sadece can almakla kalmadı aynı zamanda pek çok alanda da maddi hasarlar bıraktı. İtalya gibi kültür sanat alanındaki eserlerle turist çekmeyi başaran bir ülkede de kültür sanat alanında 224 milyon dolarlık bir zarar yarattı. Ülke, müzelerine ve galerilerine ziyaretçi sayısını artırmak için kültür kurumlarına yapay zekâ destekli özel kameralar kurdu.

ShareArt sistemi, 2016 yılında İtalya’nın Ar-Ge ajansı ENEA tarafından geliştirildi, ancak müzeler yakın zamanda canlı denemeler için benimsedi. Kameralar, parçalara kaç gözlemcinin baktığı, ziyaretçilerin hangi parçalara odaklandıkları, esere ne kadar yakın oldukları ve bakışlarını ne kadar süre tuttukları gibi verileri yakalamak için sanat eserinin yanına kuruluyor. Ardından da elde edilen veriler çerçevesinde müzeye koleksiyonunu en iyi nasıl sergileyeceği hakkında bilgi veriyor.

COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle, ENEA kameraları şu an için sadece gözleri takip edebiliyor. Bununla birlikte, maske takma düzenlemeleri değiştikçe, teknoloji yüzün diğer kısımlarını da gözlemleyebilir ve bilişsel tepkileri izleyebilir.

Yine de yapay zekâ, sadece gözlere bakarak müze ziyaretçilerinin sanata nasıl baktığına ve sanata nasıl tepki verdiğine dair bazı ilginç bulgular sunuyor. Araştırmacılar artık çok az sanat eserinin insanların dikkatini 15 saniyeden uzun süre tutabildiğini belirtiyor. Hatta, ziyaretçilerin sanata baktığı ortalama süre sadece dört ila beş saniye.adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika spor sporhaberleri suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here