TALİBAN, BAŞKENT KABİL’E 150 KM UZAKLIKTAKİ GAZNİ ŞEHRİNİ ELE GEÇİRDİ

0
18

ABD’nin geri çekilmesi sonrasında Afganistan’daki ilerleyişine hız kesmeden devam eden Taliban, başkent Kabil’e 150 kilometre uzaklıktaki Gazni şehrinin kontrolünü ele aldı. Gazni şehri, Taliban’ın bir hafta içinde kontrolü sağladığı 10’uncu şehir merkezi olurken ABD istihbaratı, Taliban’ın başkent Kabil’i 30 gün içinde ablukaya alabileceğini ve 90 gün içinde de ele geçirebileceğini söylemişti.


ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla hakimiyet alanını her geçen gün daha da artıran Taliban, son günlerde kuzeyde oldukça fazla kentin kontrolünü ele geçirmişti.

BİR HAFTA İÇİNDE ELE GEÇİRİLEN 10’UNCU VİLAYET MERKEZİ

Güneyden de baskıyı artıran Taliban, başkent Kabil’e 150 kilometre uzaklıktaki Gazni şehrini kontrolü altına aldı. Gazni şehri, Taliban’ın bir hafta içinde ele geçirdiği 10’uncu vilayet merkezi oldu.

ABD İSTİHBARATI: KABİL 3 AY SONRA TALİBAN’A GEÇEBİLİR

ABD istihbaratı, Taliban’ın Kabil’i 30 gün içinde ablukaya alabileceğini ve 90 gün içinde de ele geçirebileceğini açıklamıştı.

KUZEYDE HEDEF MEZAR-I ŞERİF

Taliban gözünü Mezar-ı Şerif’e de dikti. Belh vilayetinin merkezi olan bu kent de düşerse Afgan hükümeti ve Kabil üzerinde baskı daha da artacak. Yaklaşık 700 bin nüfusa sahip olan ve kavşak bir noktada bulunan Mezar-ı Şerif, Tacik, Peştun, Özbek, Türkmen ve Hazaraların yoğun olarak yaşadığı bir kent. Düşmesi halinde Afgan hükümeti açısından bu ağır bir moral yenilgi olacak. Bu arada Mezar-ı Şerif, Şii inanç dünyasında önemli bir yeri de var. Bazı dini çevreler, Halife Hz. Ali’nin mezarının Irak’taki Necef’ten Mezar-ı Şerif’e taşındığını öne sürüyor.Cumhurbaşkanı Eşref Gani, siyasi liderler Mareşal Raşid Dostum, Muhammed Muhakkik ve Cuma Han Hamdard ile kuzeydeki Belh vilayetinin merkezi Mezar-ı Şerif’e gitti.

ERDOĞAN: TALİBAN LİDERİYLE GÖRÜŞEBİLİRİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’daki sorunun çözümü için diplomasinin önemine dikkat çekerek, bazı hazırlıkların olduğunu ve Taliban’ın liderini kabul edebileceğini söyledi.adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika spor sporhaberleri suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here