CAN’LAR AŞURE ETKİNLİĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

0
21

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanlığı tarafından ‘Aşure Lokması Dağıtımı Etkinliği’nin 21.si düzenlendi.

Etkinliğe; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kent Protokolünün önde gelen isimleri ile Arap Alevi Kanaat önderi Ahmet (Verde) Özuğurlu ve Alevi İnanç Temsilcileri katıldı.

Semahların dönüldüğü, gülbengin okunduğu program, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Cemevi Şube Başkanı Hasan Kılavuz’un konuşmasıyla başladı.

Hasan Kılavuz; Muharrem Ayı’nın anlamı ve önemini anlatarak Kerbela şehitlerini andığı konuşmasında “Muharrem lokması bir sevinç aşuresi değildir, bir matem ayının temsilidir” ifadesini kullandı.

Programda bir konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer hitabına 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da kutlayarak başladı. Seçer, “Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatana hizmet etmiş, değer katmış, katkı sunmuş bütün değerlilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Başkan Seçer konuşmasını Muharrem Ayı’nın tüm insanlığa barış, huzur, kardeşlik ve refah getirmesini temenni ederek sonlandırdı

Törende son konuşmayı yapan Mersin Valisi Ali İhsan Su ise konuşmasına “Tüm Alevi Canların yas-ı matemi kabul olsun” temennisi ile başladı. Vali Su, günün anlam ve önemini vurgulayan ifadelere yer verdiği konuşmasında kentte yaşanan kardeşlik ortamına vurgu yaptı.
Tören Aşure lokmalarının dağıtılması ve Grup Abdal bir dinletisinin ardından son buldu.adana ahmetverde alisamiyen ankara Azerbaycan Beşiktaş cimbom corona coronavirüs deprem dünyadanhaberler ekonomi fenerbahçe Galatasaray Gaziantep gs gündem haber habercizgi instagram izmir korona koronavirüs magazin makale mersin mersinhaber moda ortadoğu ortadoğuhaberleri saglık salgın sağlık siyaset sondakika spor sporhaberleri suriye tv türkiye ultraslan virüs yks ÇİN İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here