Bu ‘bilgiler’ öldürebilir!

0
21

Tüm dünyada kalp hastalıkları artık 7’den 70′ e herkesin kapısını sıkça çalıyor. Sağlıksız beslenmeden hareketsizliğe, sigaradan strese birçok faktör hastalığın artışında önemli rol oynuyor. Kalp hastalıkları hakkında bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları bütün hızıyla devam etse de, toplumda yayılan bilimsellikten uzak iddialar, kalp hastalarının hayatını riske atıyor. Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan kalp sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışları değerlendirdi.


1
Yanlış: Gençlerde kalp hastalığı görülmez
Kalp hastalığı sanıldığı gibi bir yaşlılık hastalığı değildir. Gençlerde genetik geçişli kalp hastalıkları daha sık karşımıza çıkabilirken, sanayileşmenin beraberinde getirdiği sağlıksız beslenme ve alışkanlıklar sonucu yaşlılarda görülen kalp damar tıkanıklığı veya tansiyon gibi hastalıklar da beklenenden erken yaşta görülebilmektedir.
2
Özellikle çocukluk çağı obezite problemi kısa sürede küresel bir epidemi haline geldi. Her 10 çocuktan birinin fazla kilolu olduğu tahmin edilmektedir. Obezite; kalp ve damar hastalığına sebep olan yüksek kolesterol, hipertansiyon, tip2 diyabet ve metabolik sendroma neden olabilir. Erken dönem kardiyovasküler hastalıklar, genç erişkinlerde kontrolsüz bırakıldığı takdirde ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Ayrıca gençlerdeki kalp hastalıkları, tanı konulmamış ve tedavi edilmemiş konjenital (doğuştan gelen) kalp hastalıklarından kaynaklı olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here