Sıfır otomobilde stok sıkıntısı geri döndü

0
24

Özellikle son dönemde pek çok sıfır otomobilde stok problemi geri döndü. Peki ne oldu da tekrardan stok sıkıntısı başladı? İşte konunun detayları.

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı geri döndü. Hatırlanacağı üzere bir dönem söz konusu sıfır otomobil olduğunda hiçbir donanım seviyesinde sıfır otomobil bulmak mümkün değildi. Neyse ki sonralarda üretim bandının normale dönmesiyle stok sıkıntısı bir nebze de olsa giderilmişti.

Lakin son gelen ÖTV matrah düzenlemesi sonrasında özellikle fiyatı düşen otomobillerde stok sıkıntısı baş gösterdi. ÖTV matraha düzenlemesi sonrasında bazı modellerin fiyatında 50 bin – 60 bin TL civarında indirimler gerçekleşmişti.

Hal böyle olunca sıfır otomobiller yine galericilerin elinde kaldı. Sıfır otomobil stoğu yapanlar fiyatı düşen modellerin ÖTV matrah artırımı ile birlikte tekrarda zamlanmasını bekliyorlar.

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı geri döndü

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı geri döndü

Bir süredir yatay seyirde ilerleyen döviz kurlarının faiz kararı sonrası yükselmesi bekleniyor. Eğer bu teori gerçekleşirse, fiyatı düşen modeller tekrardan bir üst seviye ÖTV dilimine geçecekler. Hal böyle olunca da fiyatlar tekrardan 50 bin TL düzeyinde artacak.

Böylece otomobili 50 bin TL altına alanlar da liste fiyatının birkaç bin TL altına vererek büyük ölçekli kar elde edecekler.

Öte yandan ÖTV düzenlemesi sonrasında fiyatı düşmeyen modellerin stoklarında bir sıkıntı yok. Yani stok sıkıntısı sadece fiyatı düşen modellerde ortaya çıkmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here