Vadeli doğal gaz piyasası bugün açılıyor

0
25

Türkiye’de doğal gaz ticaretinin vadeli kontratlarla yapılmasına imkan sağlayacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası bugün işleme açılacak. Böylece Türkiye, bölgenin hukuki altyapılı vadeli doğal gaz borsası işleten ilk ülkesi olacak.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun hazırladığı Vadeli Doğal Gaz Piyasası açılıyor.

Doğal gazda mesken tarifesi sabit kaldı
Piyasa katılımcıları, vadeli piyasayla ileri tarihli ve fiziksel teslimatlı doğal gaz ticareti yapabilecek. Aylık, çeyreklik ve yıllık ürünler için, doğal gazın gelecekteki fiyatını öngörme ve fiyat riskinden korunma imkanına kavuşacak.

“Piyasa oyuncuları ileriye yönelik fiyatları bilmek ister”

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, “Bütün piyasalarda piyasa oyuncuları ileriye yönelik fiyatları bilmek isterler, kendilerini belirsizlik riskinden korumak isterler. Vadeli doğal gaz piyasalarında da piyasa oyuncuları doğal gazın ileriki aylardaki fiyatlarını tahmin edebilme şansına sahip olacaklar” dedi.

Vadeli Doğal Gaz Piyasasıyla Türkiye, bölgenin uluslararası standartlarda doğal gaz ticareti yapan ilk ülkesi olacak. Vadeli piyasa, Karadeniz gazının ileri tarihli kontratlarla satılmasına imkan sağlayacak.

“Karadeniz gazı cari açığı azaltacak”

Karadeniz gazının öneminden bahseden Tancan, “Özellikle Karadeniz gazının üretilmesi ve piyasaya sunulmasıyla birlikte cari açığın azalmasına çok büyük bir katkısı olacak, Karadeniz gazının” diye konuştu.

Peki vadeli doğal gaz piyasası tüketici fiyatlarına nasıl yansıyacak?

“Tüketiciye fiyat avantajı sağlayacak”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Tancan, “Rekabet her zaman daha düşük, daha doğru fiyatların ortaya çıkmasını da temin etmiş olacak. Bu da nihai tüketiciye hem öngörülebilirlik, hem de bir fiyat avantaşı sağlamış olacak” açıklamasını yaptı.

Doğal Gaz Piyasası, bugün işleme açılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here