NESRİN KONT SANATSEVERLER İLE BULUŞTU

0
18

Ressam Nesrin Kont uzun yıllardır emek verdiği resim sanatında yaşadığı yolculuğu sanatseverler ile paylaştı.

Mezitli Bazaar Cafe’de düzenlenen sergide Kont’un 9 eseri yer aldı.

Daha önceleri yağlıboya çalışan Nesrin Kont yaklaşık iki yıl önce akrilik ile çalışmaya başlamış. ancak yine de resimlere yağlı boya ve tekstür etkisi verebilmek için mermer tozu, talaş gibi malzemeler kullanıyor.

Nesrin Kont yıllar içindeki resim yolculuğunu şu sözler ile anlatıyor: Resim, benim için hayatın bir parçası… Aslında sanat! Sanat olmayınca hayat biraz sığ gibi geliyor. İddialı gibi gelecek ama resim benim konuşma tarzım ve bu konuşma tarzı için on iki senedir çalışmaktayım.

Kont’un resim ile tanışması tesadüfen olmuş. Davet edildiği bir sergide boylara olan ilgisini keşfetmiş ve aktif ressamlığı hemen o anda başlamış. “On iki yıl önce, iki ressamın sergilerine davet edildim. Sergi, kendi atölyelerindeydi, gittim. Açık söylemek gerekirse resimlerden çok boyalar ilgimi çektiler. Boyaları kullanmak için izin istedim. Bana aradaki boş bir duvar bölmesini gösterdiler. Yaklaşık bir saat süresince desenler yaptım. Tabi boyaları tanımadığımdan, yağlı boya ile ellerimi kullanarak. Sonuçta etkilendiler. Üstelik hiçbir ücret talep etmediler. O zamanlar çalışmıyordum ve işe girene kadar her gün oradaydım. Sağolsunlar beni resimle tanıştırdılar.”

Kont çalıştığı tarzı şu şekilde tarif ediyor: Tam olarak Abstract (soyut) değil. Deneysel yani experimental olarak adlandırmak daha doğru olur. Ömrüm yettikçe inşallah keşiflerim hiç bitmeyecek. Şimdilerde, sanat tarihi okumaya başladım mesela. Etkilenmemek mümkün değil. Zaten doğduğum toprakların, yaşamın etkisi bir yana, her bir durum besliyor insanı. Bunları paylaşmak gerek.

Asıl eğitiminin ziraat mğhendisliği olduğunu anlatan 43 yaşındaki Nesrin Kont, eşinin, resim konusunda en büyük desteği olduğunu vurguluyor.

Türkiye ve Almanya’da yaşayan Kont resimlerine İspanya’dan talep olduğunu ve Ekim ayı içinde çalışmalarını İspanya’ya göndereceğini belirtti.

Bazaar Cafe’deki serginin açılışına ressamlar, akademisyenler, sanatçıların yanısıra Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da katıldı. Tarhan Nesrin Kont’tan sanatı üzerine kısa bir sohbet de gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here