28 ilde suç örgütlerine yönelik operasyon başlatıldı

0
29

İçişleri Bakanlığı, nitelikli dolandırıcılık suçu işlediği iddiasıyla 28 ilde 20 suç örgütü ve 235 şüpheliye yönelik Çekirge operasyonunun başlatıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’nın, nitelikli dolandırıcılık suçu işleyerek devleti zarara uğratan suç örgütlerine yönelik başlattığı dev operasyonda, şüphelilerin sahte PCR testinden gayrimenkul satışında usulsüzlük ve sınavlarda dublör kullanmaya kadar birçok yöntemle haksız kazanç sağladığı belirlendi.

Haksız kazanç sağlayanlara yönelik Emniyet Genel Mücadele Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekipleri harekete geçti.

Sahte PCR testi, gayrimenkulde usulsüzlük, sınavlarda dublör…

KOM Daire Başkanlığı koordinesinde ve İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda 9 ay süren çalışmalar neticesinde; SGK Kurumunu zarara uğratır şekilde engelli raporu, usulsüz reçete, sahte PCR testi ve usulsüz sigorta pirimi düzenleyenlere, kendisini kamu görevlisi olarak tanıtarak telefon dolandırıcılığı, yüksek kar vaadi-saadet zinciri, dini duyguları istismar ederek falcılık ve medyumluk yapanlara, hazine arazilerinin, gayrimenkullerin satışlarında usulsüzlük yaparak ve avantajlı esnaf kredisi sağlanacağı vadedenlere, naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yapanlar ile iş bulma vaadi ve sınavlara başkasını sokma-joker, dublör yöntemiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu örgütlü olarak işledikleri tespit edilenlere yönelik düzenlendi. 

Operasyonlar eş zamanlı başlatıldı

Toplam 28 ilde yüzlerce vatandaşı mağdur eden ve devleti milyonlarca lira zarara uğratan 20 örgütlü yapı ve 386 hedef şüpheliye yönelik eş zamanlı ‘Çekirge’ operasyonu düzenlendi.

Operasyonda şüphelilerden 235’i hakkında gözaltı kararı alınırken, 151 kişinin ise ifadelerine başvurulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here