Ücretliler Krediye Yükleniyor

0
28

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) açıklamış olduğu son verilerde ücretlilerin en çok kredi alan grupların başında olduğu görülmektedir (1). Görünen o ki ülkenin genelinde bir taraftan işsizlik ve yoksullukla diğer taraftan pandemiyle mücadele eden yurttaş, krediden başka çıkar yol bulamamaktadır. Enflasyonun % 20’lerde işsizliğin % 12’lerde olduğu bir ekonomide ortaya çıkan bu tablo aslında şaşırtıcı değildir. Zira fiyat artışlarının dizginlemediği bir ortamda, iş bulmanın giderek zorlaştığı bir işgücü piyasasında insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için dahi kendilerini kredi almaya mecbur vaziyette görmektedir.

Yukarıdaki grafik kullandırılan kredi miktarını ve kişi sayısını göstermektedir. TBB’nin raporuna göre, Haziran 2021 itibariyle tüketici kredileri ve konut kredileri bakiyesi yaklaşık 656 milyar TL, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 25 milyon 529 bin kişidir. Toplam kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1 oranında artmıştır. Tüketici kredisi ve konut kredileri toplam bakiyesi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2 oranında büyümüştür.

Aşağıdaki tablolar ise kredilerin melek gruplarına göre dağılımını göstermektedir. Görüldüğü üzere ücretliler hem kullanılan krediler hem de kullananlar açısından başı çekmektedir. Türkiye’de 10 milyon civarında ücretli için pek iç açıcı bir tablo değil. 100 kredinin 29’unu asgari ücretliler kullanmış ve onlar için tüketici ve konut kredisi vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiş. Verilere göre kredi borçlusu 1 milyon 4 bin 383 kişinin gelirinin 3 bin liranın altında olması durumu daha açık hale getirmektedir.

Yılbaşında 383 dolar olan asgari ücret, dolar kurundaki artış sonucu şu anda 327 dolara gerilemiş durumda. Yılsonunda muhtemelen daha gerileyecek olan asgari ücretin enflasyon karşısında eriyen alım gücü insanları zorunlu olarak krediye daha fazla yönlendirecek. Veriler içerisinde dikkat çeken diğer önemli bir nokta kredi kullananların yaş skalası. Böyle giderse tıpkı üniversitelerden mezun olan gençler gibi genel olarak işsiz ve borçlu bir gençlikle karşı karşıya kalacağız. Yaş gruplarına göre kredi kullananlar da şu şekilde:

18-25 yaş arasında kredi alanlar 397.595 kişi

26-35 yaş arasında kredi alanlar 1.160.936 kişi

36-55 yaş arasında kredi alanlar 1.422.404 kişi

Meslek Gruplarına Göre Dağılım

TBB (Türkiye Bankalar Birliği), Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri, Haziran 2021, Rapor Kodu DT01, Eylül 2021, www.tbb.org.tr

Prof. Dr. Hüseyin M. YÜCEOL

Önceki İçerikALES/2’nin sonuçları açıklandı
Sonraki İçerikKanser tedavisinde umutlandıran keşif
Dr. Hüseyin Mualla YÜCEOL 20.02.1971 tarihinde Adana’ da doğmuştur. İlköğretim ve Ortaöğretimini Adana’ da tamamlamış, lisans eğitimini Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim dalında tamamlamıştır. Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu’nda 1996 yılında göreve başlayan Dr. Yüceol, 2003 yılında Yardımcı Doçent 2008 yılında Makro İktisat temel bilim alanında Doçent unvanını almıştır. 2013 yılında profesör olan Hüseyin Mualla Yüceol, Mersin Üniversitesi’nde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinde bölüm başkanlıkları, Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda Müdürlük, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. Kendisi halen Mersin Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümünde çalışmakta ve Toros Üniversitesi Mütevelli Heyetinde görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babası olan Hüseyin Mualla Yüceol’un yayımlanmış ‘Ahlâki Ekonomi’ ve ‘İşsizlik Kuramları ve İşsizlikle Mücadele Politikaları’ adlı iki kitabı, çok sayıda araştırma makalesi, ulusal ve uluslararası bildirileri bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here